Emrah Serbes: Keşke olay günü...

Emrah Serbes: Keşke olay günü...

İzmir-Aydın otoyolunda, önündeki otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne sebep olan Emrah Serbes'in yargılanmasına devam edildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasına, Menemen Cezaevi'nde bulunan tutuklu sanık Emrah Serbes, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, kazada babası, annesi ve kız kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik ile tarafların avukatları hazır bulundu.

'VİCDAN RAHATLATAN BİR KARAR BEKLİYORUZ'

Duruşmada söz alan Özçelik'in avukatlarından Mustafa Tırtır, bir önceki celsede müvekkili ve yakınlarını üzen iki husus olduğunu belirtti. Mustafa Tırtır, sanık avukatının, "Kazada hayatını kaybeden ailenin o araçları dışında bir araçları daha varmış, kaza yaptıkları araca göre daha yeni. Yeni model araçlarıyla gelselerdi bu kadar ağır şartlar oluşmazdı" ifadesinin ve sanki Serbes'in aracına kendilerinin içki şişesi koymuş gibi ima içeren sözlerinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Avukat Mustafa Tırtır, aynı zamanda karşı taraftan bir pişmanlık ve samimiyet göremediklerini dile getirerek, "Kenan Doğru, Emrah Serbes'in yerine geçiyor. Adalet yanıltılıyor. Tanığın biri 'Serbes'ten alkol kokusu aldım' diyor. Kenan Doğru 'Alkol kokusu almadım' diyor. Alkolmetreye üflemeyerek kaçan sanıklara, vicdanları rahatlatan bir karar bekliyoruz" dedi.

'KEŞKE OLAY GÜNÜ TESLİM OLSAYDIM'

Sanık Emrah Serbes ise savunmasında olaydan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Telafisi mümkün olmayan bir felakete neden olduğunu belirten Emrah Serbes, şöyle dedi:

"Ömür boyunca bu yükü taşıyacağım. Hızım 130 kilometreden fazla değildi. Yağıştan sonra hızımı düşürdüm. Öndeki araca arka sağ tekerlekten çarptım. Ortadan çarpsaydım bu kadar savrulmazdım. Yeşil reçeteli ilaç kullanmadım. Dikkat dağınıklığı problemim olduğu için aldığım ilaç var. Ben o ilacı sabah 11.00'de aldım. Kaza ertesi sabah oldu. İlacım araç kullanmaya mani değildir. Aksine dikkat toplayıcıdır, uyuşturmaz. Ailemde kalp hastalığı vardır. Aspirin kullanırım. Kenan'ın 'İlaç kullanırken gördüm' dediği odur. Olay günü alkol kullanmadım. Kazanın nedeni alkol değildir. Asli kusurlu olduğumu kabul ediyorum. Bu kaza kesinlikle benim yüzümden olmuştur. Yol kaygan ve eğimliydi. Önümdeki aracı rampanın arkasından gördüm. Cezam neyse çekmeye razıyım. Telafisi mümkün olmayan bir felakete neden oldum. Avukatımın söylediği söz nedeniyle çok üzgünüm. Kesinlikle yanlış anlaşıldı. Ben işçi çocuğuyum. Bu hususta çok üzgünüm. Posta gazetesine yazdığım mektup o psikolojiyle yazılmış bir mektuptu. Basın delilleri yok ettiğimi söylediği için yazılmış bir mektuptu. Teslim olmamın bir oyun olduğu söyleniyordu. Olay günü teslim olsaydım keşke. Özür diliyorum. Bana 'sorumsuz, bencil, bir aile senin yüzünden yok oldu' diyebilirsiniz ama bana 'Alkollü ve ilacın kontrolü altındaydı' diyemezsiniz. Ne söyleseler yeridir. Onların yüzüne bakmaya yüzüm yok. Cezam neyse verin. Cezamı çekmeye razıyım."

Duruşmada söz alan sanığın avukatı Ayhan Baytekin ise geçen duruşmada söylediği "Daha iyi araçları vardı, buna binmeleri durumunda hayatlarını kaybetmezlerdi" şeklindeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, bu nedenle aileden özür dilediğini ifade etti. Ayhan Baytekin ayrıca, müvekkilinin salıverilmesini de istedi.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşmada savcı da mütalaasını verdi. Savcı, iddianamede olduğu gibi Emrah Serbes'in 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan 22.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca Kenan Doğru için de 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

Talepleri alan mahkeme, duruşmayı 12 Temmuz'a erteledi.