İki eski Cumhurbaşkanı arasında araç tartışması: Sezer cephesinden Gül’e yalanlama

İki eski Cumhurbaşkanı arasında araç tartışması: Sezer cephesinden Gül’e yalanlama

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ‘Saray’ın araba sevdası’ başlıklı haber, iki eski Cumhurbaşkanı arasında araç sayısı polemiği yarattı. Abdullah Gül’ün koruma müdürünün yaptığı açıklamaya, Sezer cephesinden yanıt geldi.

Cumhuriyet gazetesinde daha önceki tarihlerde yayınlanan “Saray’ın araba sevdası” başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 14 zırhlı araç, 28’i 4 x 4 jip olmak üzere 268 araç tahsis edildiği, eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül’e 18, Ahmet Necdet Sezer’e ise 2 araç verildiği belirtildi.

Konuyu köşesine taşıyan Milliyet gazetesi yazarı Melih Aşık, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın da haberi kalemine aldığını ve Gül’ün 18 aracını sorguladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Abdullah Gül’ün koruma müdürü Osman Çangal, Fatih Altaylı’yı arayarak, Abdullah Gül’ün talebi üzerine bilgi vereceğini söylüyor. Ve şu bilgileri veriyor:

- Cumhurbaşkanı Gül’e tahsis edilen araç sayısı 18 değil 17’dir.

- Bunlardan biri Abdullah Bey’in, diğeri ise eşinin makam otomobilleri, bir de yedek makam otomobili vardır.

- Her makam aracının önünde eskortluk yapan bir araç, bir de takip aracı vardır.

- Bunların dışındaki 11 araç, Cumhurbaşkanı Gül’ün yanında görevli yaklaşık 40 kişilik ekibin taşınması, sekretaryasının işleri, günlük bürokratik işler için kullanılmaktadır.

Osman Çangal şöyle devam ediyor:

“Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e tahsis edilen araç sayısı da 2 değil. Eşine ve kendisine Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilen 2 araç dışında, eski yönetmeliğe göre kendisine Emniyet Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilmiş 2 koruma aracı, eşine tahsis edilmiş bir koruma aracı ve ayrıca biri İstanbul’da diğeri Ankara’da yaşayan 2 oğluna tahsis edilmiş birer makam birer de koruma aracı olmak üzere 9 araç verilmiştir...”

Bu bilgi bize şaşırtıcı geliyor... Devletin malını ve parasını tasarruf etmek için kılı kırk yaran 10. Cumhurbaşkanı Sezer’in oğullarının resmi aracı mı var? Nasıl olur?”

Sezer cephesinden cevap

Konuyu Sezer’e çok yakın kaynaklara sorduğunu ve ‘Yalan’ yanıtını aldığını belirten Aşık’ın artardıkları şöyle:

“Sezer’in iki oğluna ne makam aracı verilmiştir, ne koruma aracı...

Sezer ailesinin topu topu iki resmi aracı vardır...

Koruma Müdürü, Cumhurbaşkanı Gül adına konuşurken böylesi yalan bilgiyi nasıl veriyor... Gelin de buna akıl erdirin...

Bu arada artık sadece bir emekli memur olan eski Cumhurbaşkanı Gül’ün yanında 40 kişi çalıştırmasına ve geziler yapmasına ne demeli? Siyasete hazırlık mı?