Kültür Bakanlığı'nın eylem planı ortaya çıktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı İstanbul Eylem Planı'na göre, megakent için 'İstanbul Koruma Kanunu' çıkarılacak. İstanbul Deprem Çalışma Stratejisi'yle önlemler alınması planlanırken, ilköğretim müfredatı için 'İstanbul' dersi hazırlanacak ve İstanbul Kültür ve Sanat Konseyi kurulacak. Ayrıca şehir, "Eski İstanbul ve "Yeni İstanbul" olarak ayrılacak

07 Ağustos 2018 Salı 11:04
Kültür Bakanlığı'nın eylem planı ortaya çıktı

Milliyet'te yer alan habere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı İstanbul Eylem Planı şöyle:

Eski ve yeni İstanbul: Eski Tarihi İstanbul yeniden tanımlanarak, sınırları yeniden belirlenecek. İstanbullu ile İstanbul arasında bir yabancılaşmayla kaybolmaya yüz tutmuş şehrin tarihi değerleri, kültür ve inanç zenginliği yeniden yaşatılacak. Bu doğrultuda, eski Kudüs şehri (Old City Jerusalem), eski Prag kasabası (Old Town Prague) gibi örnekler dikkate alınarak bu şehirlerdekine benzer şekilde bir "Eski İstanbul" (Old City Istanbul) bölgesi belirlenerek turizme açılacak. Sabah'tan Burak Erdem Çelik'in haberine göre; küresel dünyadaki gelişmelerin etkisiyle uluslararası alanda ekonominin, sanatın, sporun ve turizmin merkezi olan modern bölgeler ise Yeni İstanbul adıyla anılacak.

Dikey yapılaşma bitecek: İstanbul'un metropolitan planının hazırlanmasıyla yeni şehir planlamaları sosyal ve kültürel odaklı olarak 'İstanbulluluk' kimliği etrafındaki bütünleşmeyi özendirecek. Muhitinden tecrit edilmiş (kapalı/ güvenlikli) site ve dikey yapılaşmanın önü alınarak mahalle eksenli açık bir yapılaşmaya gidilecek. Bu değişikliklerin hukuki ve idari alt yapısı en kısa sürede hayata geçirilecek. Bu doğrultuda Eski İstanbul'un siluetini bozacak gökdelenler, çok katlı yapılara geçit verilmeyecek.

Deprem stratejisi belirnecek: Kültür ve Turizm Bakanlığı, deprem tehlikesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Ulusal deprem çalışma stratejisine kültürel değerlerin korunması yönünde katkı sağlayacak. Depremin yanı sıra doğa kaynaklı diğer afetler ile teknolojik kazaların ve bu kazaların çevreye oluşturduğu riskler ve tehlikelere dikkat çekilerek sorunlara çözüm üretilecek. İklim değişikliğine bağlı sel, toprak kayması, deprem gibi doğal afetler sırasında tarihî yapıların ne kadar risk altında olduğu belirlendikten sonra acilen gerekli önlemler alınacak.

İstanbul Koruma Kanunu: İstanbul Koruma Kanunu çıkartılacak. Kanun çerçevesinde özgün İstanbul politikası oluşturularak İstanbul'un tarihi mirasları, kültürel arşivi ve binlerce yıllık hafızası korunarak sonraki nesillere aktarılacak. İstanbul'un 39 ilçesindeki mobilite azaltılarak geleneksel yaşam biçimlerine bağlı ve kolay ulaşılır bir şehir haline getirilecek.

loading...

İstanbul dersi okutulacak: İstanbul'daki ilk ve orta öğretim müfredatında "İstanbul" dersi yer alacak. İstanbul bilgi, görgü, zevk ve adap eğitiminin öğretilmesi hedeflenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'İstanbulluluk' ruhunu konu alan kitaplar belirlenerek İstanbul derslerinde okutulacak.

Kültür Sanat Konseyi: Resmi bir hüviyete sahip olacak bu konseyin kadroları İstanbul'a ilgi ve yakınlığı olan akademisyen ve sanatçılardan seçilecek. İstanbul'da Doğu Roma ve Osmanlı medeniyetlerini yansıtacak birer müze kurulacak.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neden tutuklanmıyor 2018-08-07 11:33:28

Seküler-laik kesimin gözde sanatçısı olan ve bir dönem CHPden milletvekilliği de yapan Zülfi Livanelinin, son kitabı Konstantiniyye Oteli” isimli romanında Mustafa Kemal Atatürke ağır hakaretlerde bulunduğu ortaya çıktı. Romanında konuşturduğu karakterlerden birinin ardına saklanan Livanelinin Türkiyede herhangi bir mütedeyyin yazarın hiçbir şart adı altında cesaret edemeyeceği yakıştırmaları Mustafa Kemale yönelik kullandığı bildirildi. Söz konusu romanın 217. sayfasında, Serhat İsimli karakterinin düşüncelerini yazan Livaneli, Mustafa Kemal hakkında, Gök gözlü gâ..”, O Selanikli d..”, Adına Atatürk denilen o d..”, İngiliz a...” gibi yakıştırmalarla şahsi manevisine saldırdığı tespit edildi.