MAK Danışmanlık’tan anket çalışması: ‘MHP’ye oy AKP’den gidiyor’

MAK Danışmanlık’tan anket çalışması: ‘MHP’ye oy AKP’den gidiyor’

Sahada sürekli anket çalışması yapan MAK Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kulat, af söyleminin MHP’ye katkı sağladığını belirterek, “Oyu çok düşmüştü. Şu anda MHP’nin oy oranındaki görünen artış, AKP’den giden oy. Tespitlerimize göre, MHP 4-5 puana inmiş durumda” dedi.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, iktidar cephesinde son durumu aktardı. MHP’nin AKP’den oy aldığını belirten Kulat, “Af söylemi ile birlikte af çıkmasa da MHP'ye katkısı oldu. MHP'nin oy oranı çok düşmüştü. Şu andaki MHP'nin oy oranındaki görünen artış, AK Parti'den giden oy, dışarıdan alınan oy değil. MHP, bizim tespitlerimize göre 4-5 puana inmiş durumda. Bunu da şuna bağlı olarak çıkarıyoruz;  İnsanlara, '7 Haziran'da, 1 Kasım'da kime oy verdiniz?' diyoruz. AK partililerin bir kısmının MHP'ye vereceğini ifade ettiğinden bu hareketle çıkarıyoruz" dedi.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 48-49 BANDINDA

Kulat, Yeniçağ’dan Ahmet Takan’a konuştu. Söz konusu görüşmeyi köşesinden aktaran Takan, Kulat’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerini ise şöyle aktardı:

"Seçimin 2'nci tura kalma olasılığını daha fazla görüyorum. Ama Cumhurbaşkanı'nın performansını da son dönemde yapacağı çıkışları da genelde hep gördüğümüz için bu seçim 2'nci tura yüzde yüz kalır demek zor, çünkü zaman var. Karasız seçmen sayısı iyice azaldı, kararını söylemeyen seçmen var. Cumhurbaşkanı seçiminde 48-49 bandında Cumhur ittifakı."

Mehmet Ali Kulat, HDP’nin barajı aşıp aşmayacağını değerlendirirken de, "Başta Diyarbakır olmak üzere bölgedeki kanaat önderleri ile çeşitli görüşmeler yaptım. HÜDAPAR'ın da yetkilileri ile görüştüm. Bizzat kendim de bulunarak nabzı tutmaya çalışıyorum. Benim kanaatim HDP barajı aşacak” dedi.

Saray'da ve AKP'de seçimi kaybetme korkusunun bulunduğuna ilişkin olarak ise Kulat, "Ben çok net söyleyeyim, bugün daha net görüyorum; böyle bir hava var. Seçim kaybedecek endişesi içinde meselelere yaklaşılıyor. Bu anlamda herkes gördüğüm kadarıyla çözüm üretmeye çalışıyor" diye konuştu.

Ahmet Takan, Mehmet Ali Kulat'ın, "Son çıkarılan paketlerdeki afların -mali afların kastediyorum- verilen paraların falan oya yansıdığını görmüyoruz" tespitini de aktardı.

BAŞDANIŞMANA ÇÖZÜM SÜRECİ FIRÇASI

Ahmet Takan, bir TV kanalında ‘seçimden sonra yeni bir çözüm süreci başlayabilir’ diyen ancak Sarayın sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yalanlanan İlnur Çevik'in başına gelenleri de yazdı.

Ahmet Takan, ‘Başdanışman Erdoğan’dan fena fırça yedi’ başlıklı yazısında, İlnur Çevik için “Başına gelmeyen iş kalmamış meğer! Saray kaynaklarından ulaştığım bilgilere göre, Erdoğan, İlnur Çevik'i bizzat telefonla arayarak, fena halde fırçalayıp çok sert sözler sarf etmiş” dedi.

Takan, Erdoğan’ın "Sen ne diyorsun kardeşim. Nereden çıkarıyorsun" dediğini aktararak, “Çevik de, yediği telefon fırçasından sonra etrafına epeyce bir ağlamış!” ifadelerini kullandı.