‘Metal yorgunluğu değil, Meral yorgunluğu’

‘Metal yorgunluğu değil, Meral yorgunluğu’

Ekonomi ve dış politikadaki sorunların getirdiği ağırlığı bir kadın kaldırabilir mi tartışması yapılırken, Akşener’e göre, ‘AKP’nin bütün sorunların altında kalması metal yorgunluğundan değil, Meral yorgunluğundan.’

Yeniçağ Gazetesi yazarı Arslan Bulut, “Ekonomideki sıkıntıların 2001 krizini andırdığını, Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz söylüyor. Bu ağırlıkları artık AKP iktidarı kaldıramıyor. Bu yükü, bir kadının liderliğindeki İYİ Parti kaldırabilecek mi?” diye sordu.

Arslan Bulut, ‘Meral Hanım, Naim gibi yapabilecek mi?’ başlıklı köşe yazısında, özetle şu görüşleri dile getirdi:

‘Peki bu yükü, bir kadının liderliğindeki İYİ Parti kaldırabilecek mi? Bu yönde bir beklenti olduğunu, Meral Akşener'in toplantı yaptığı Edirneli kadınlardan biri söyledi. Dedi ki, "Atatürk Türkiyesi'nin yetiştirdiği bir kadın ortaya çıktı, herkes Atatürk demeye başladı..."

Meral Akşener de "Daha neler olacak" diye cevap verdi ve Türkiye'nin Rıza Sarraf davasından dolayı kumar masasına sürülmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Ve AKP'nin bütün sorunların altında kalmasını, "Metal yorgunluğu değil Meral yorgunluğu" olarak yorumladı.

Meral Hanım, partiye üye kaydetmek için şehir merkezinde kurulan masaların etrafına çok sayıda vatandaşın toplanması ve miting havası hissedilmesi üzerine yaptığı teşekkür konuşmasında, "Yetim Mustafa'nın anasına" yani Zübeyde Hanım'a küfredenlerin dillerinin lâl olacağı günlerin yakın olduğunu söyledi.

Akşener, daha önce "Anıtkabir'de sap gibi dikiliyorlar" diyenlerin, şimdi orada nasıl boyun eğip durduklarını vücut dili ile anlattı... Meral Akşener, İyi Parti hareketinin bir kadın hareketi olduğunu da söylüyor ve ilave ediyor: "Rahmetli anneannem 'Biz Drama princiyiz, çok su çekeriz' derdi. Bu sözle ne kadar sabırlı olduğunu anlatırdı. Fakat bilin ki kadınlar ayağa kalktığında her şey değişir. Türk İstiklal Mücadelesi de önce kadın hareketleriyle başlamıştır.".

Herkesin merak ettiği soru şu:

İYİ Parti'nin durumu nasıl?

Edirne'de sözünü esirgemeyen, AKP'li olmaktan ziyade kendisini "Tayyipçi" olarak tanımlayan bir dost, "İyi Parti daha kurulmadan büyük bir rüzgâr estirdi. Bu rüzgârın kuvvetlenmesi veya zayıflaması, kurulmakta olan teşkilatların yapısı ile ilgili. Şu anda Edirne'nin köylerinde bir oylama yapılsa İyi Parti birinci çıkar. Fakat böyle sürer mi ondan emin değilim" diyor.

Meral Hanım'ın bu ağır yükü kaldırabilmesi, gerçekten parti teşkilâtının sağlam kurulmasıyla ilgili… Bu ağır yük ancak o zaman el birliğiyle hep birlikte kaldırılabilir. ‘