Şemsiyeli saldırgana 68 yıl 9 ay hapis istemi

Şemsiyeli saldırgana 68 yıl 9 ay hapis istemi

Metrobüs şoförü Recai Türkoğlu’na, seyir halindeyken elindeki şemsiyeyle vurarak metrobüsün yoldan çıkmasına ve şoför dahil 13 kişinin yaralanmasına neden olan Murat Akbulut hakkında iddianame düzenlendi.Murat Akbulut (35) hakkında, ‘olası kastla kasten yaralama’ ve ‘olası kastla mala zarar verme’ suçlarından toplamda 68 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Acıbadem’de 23 Eylül 2016 tarihinde meydana gelen olayda, metrobüs durağına yanaşmadığı için kapıları açmayan şoför Recai Türkoğlu ile tartışan muhasebeci Murat Akbulut elindeki şemsiye ile seyir halindeki metrobüsün şoförünün yüzüne vurdu. Seyir halindeyken metrobüsün direksiyonunu bırakıp ayağa kalkmak isteyen şoför Türkoğlu, ön kapının yanına düştü. Bu sırada yoldan çıkan metrobüs, D-100 karayoluna girerek 3 otomobili altına aldı ve çift katlı bir halk otobüsüne çarparak durabildi. Kazada mucize eseri ölen olmazken, 13 kişi yaralandı. Metrobüsün altında kalan 3 otomobille birlikte toplam 8 araç hasar gördü.

Kazanın ardından gözaltına alınan şüpheli Murat Akbulut ise, çıkartıldığı Anadolu Adliyesi'nde, “kasten yaralama”, ‘’olası kasıt ile birden fazla kişiyi yaralama”, ‘’olası kasıt ile kamu malına zarar verme” ve “birden fazla kişiye yönelik olası kasıt ile mala zarar verme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturmayı tamamlayarak sanık Murat Türkoğlu hakkında iddianame düzenledi. ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait metrobüse zarar verme' suçunun da yer aldığı ve 17 müştekisi bulunan 10 sayfalık iddianamede, Murat Akbulut'un, ‘olası kastla kasten yaralama' ve ‘olası kastla mala zarar verme' suçlarından toplamda 17 yıldan 68 yıl 9 aya kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep edildi.

Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesinin ardından, sanık Murat Akbulut'un yargılanmasına başlanacak.