Tarlabaşı Projesi’nde büyük olay... CHP itiraz etti, skandal ortaya çıktı

Tarlabaşı Projesi’nde büyük olay... CHP itiraz etti, skandal ortaya çıktı

CHP’nin yargıya başvurması sonucu mahkemenin iptal ettiği ilk avan proje, küçük değişiklikle yeniden gündeme getirildi. AKP’li üyelerin oy çokluğuyla kabul ettiği proje için salt çoğunluğun gerektiğini CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ortaya çıkardı, mecliste ortalık karıştı. CHP’li üyeler, bu süreden sonra yapılacak her türlü hukuksuz uygulama için yeniden yargıya gitmeye hazırlanıyor.

Dilan ERDEMİR / YURT

Tarlabaşı avan projesi için belediye meclisinde, AKP’li ve CHP’li üyeler arasında ciddi tartışmalara neden olan gelişmeler yaşandı. CHP’nin yargıya götürdüğü proje, mahkemece iptal edilmesine karşılık küçük değişiklikle tekrar 1 Nolu kuruldan geçirildikten sonra Beyoğlu Belediye Meclisine getirildi. Burada oylanan proje için CHP’den 8 üye red, AKP’den ise 13 üye kabul oyu kullandı. Ancak geçmiş gibi gösterilen projenin kabulü için 16 üyenin oyunun gerektiği anlaşılınca büyük gerginlik yaşandı.

Beyoğlu Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, YURT Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Tarlabaşı avan projesiyle ilgili yaşanan süreci şöyle anlattı:

“Bir avan (öncü) projesi yapıldı, kuruldan geçirildi. 1 Nol’u kurul, projeyi tasdik etti, meclise geldi. Bizim başkanlık aleyhine açtığımız dava sonuçlandı. İstanbul 3. İdare Mahkemesi, kurulun onayladığı projeyi iptal etti. Bunun üzerine küçük bir değişiklik yaparak, yeni bir projeymiş gibi geri gönderdiler.

1 No’lu kurul, projeyi bu yılın 3. Ayında kabul etti. Projenin yaşama geçmesi için ilgili belediyenin, yani Beyoğlu Belediyesinin meclisinde salt çoğunlukla kabul edilmesi gerekiyor. Belediye meclisi, 31 kişiden oluşuyor ve 16 kişinin kabul vermesi gerekiyor. CHP grubu ret oyu verdi ve AKP’lilerin oy çokluğu ile projenin geçtiğini ilan ettiler. Ben söz aldım ve bunun geçmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunun gerektiğini belirttim. Bu da 16’ya denk geliyor. Dolayısıyla maddenin reddedildiğini belirttim.”  

Mecliste 15 dakikalık ara verildiğini, bu sürenin 25 dakikaya çıktığını, telefonla üye toplanılmasına çalışıldığını anlatan Gülsever, bu konuda yazılı dilekçe hazırladığını ve meclis mikrofonundan da okuduğunu kaydetti. Gülsever’in okuduğu dilekçe şöyle:

‘YARGIYA GİDERİZ’

Meclis Başkanının, söz konusu 5. maddeye dönmediğini, görüşmelerin 6. maddeden devam ettiğini bildiren Gülsever, “Bunlar 16 oyları varmış gibi gösterip, kabul etme yoluna gidecektir. Zaten hem Belediye Başkanı bunları azarladı, hem de kendi aralarında tartıştılar. Kanunen bu iş reddedilmiştir, Bu saatten sonra yapılacak her türlü oyun, tezgah, hukuksuzluk yargının önüne gidecektir” dedi.

Gülsever, Tarlabaşı’nda hayata geçirilen projede çok büyük bir rantın bulunduğunu, proje kapsamında 297 binanın el değiştirilip alındığını söyledi. Gülsever, 60 bin TL’ye alınan bir yerin proje üzerinden 1 milyon 200 bin TL’ye satıldığını kaydetti.

Projeyle ilgili imar komisyonu raporu da şöyle: