1 ay boyunca kimse oraya giremeyecek!

1 ay boyunca kimse oraya giremeyecek!

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul'un tarihi ve turistik bölgesine girişlerin 1 ay kapatılacağını aktardı.

İstanbul'un tarihi yapılarından olan Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarımı çalışmaları nedeniyle yarından itibaren 1 ay boyunca ziyarete kapalı olacak.

img-3024.jpg

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün Galata Kulesi hakkında yaptığı duyuru şöyle...

GALATA KULESİ'NE 1 AY GİRİŞ YASAK

Galata Kulesi’nin 8’inci katının çatı onarım çalışmaları nedeniyle geçen yılın kasım ayından itibaren ziyarete kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

img-2969.jpg

“Süreç içerisinde kulenin aleminin konservasyonu tamamlanmış, alem 20 Şubat 2024 tarihinde orijinal yerine yerleştirilmiş; yapının beden duvarında ve zemininde ise jeoradar çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen detaylar doğrultusunda yapının dış cephe onarımı da yapılacaktır.

Restorasyon çalışmaları sırasında Galata Kulesi beden duvarlarında bulunan 400’e yakın göçmen kuş yuvasına asla zarar verilmeyecek; tüm uygulamalar kuş yuvaları ve ebabil kuşlarının göç mevsimi gözetilerek gerçekleştirilecektir. Galata Kulesi, depreme karşı güçlendirme ve dış cephe onarım çalışmaları sebebiyle, 23 Şubat 2024 tarihinden itibaren 1 ay süreyle ziyarete kapalı bulundurulacaktır.”

ekran-goruntusu-2024-02-21-214719.png