14 Mayıs'taki seçimin ikinci turu hangi tarihte yapılır? İki turlu seçim ne demek?

14 Mayıs'taki seçimin ikinci turu hangi tarihte yapılır? İki turlu seçim ne demek?

14 Mayıs 2023'te seçim yapılırsa ve seçimde yüzde 50'yi geçen bir aday olmazsa seçim hangi tarihe kalıyor?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrat Parti'nin iktidar olduğu tarihi 14 Mayıs 1950'yi işaret ederek, söylemeden seçim tarihini açıkladı.

Peki, 14 Mayıs 2023'te yapılacak olası bir seçimde, seçim ikinci tura kalırsa, ikinci tur seçimi hangi tarihte yapılacak?

İKİNCİ TUR SEÇİMİ NE ZAMAN OLUR?

Eğer seçim birinci turda sona ermezse, ikinci tur 28 Mayıs 2023'te yapılacak. Peki, ikinci tur seçim tarihi nasıl belirleniyor?

  • Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılır.

İKİ TURLU SEÇİM NE DEMEK?

İki turlu seçim, seçmenlerin tercih ettikleri aday için tek bir oy kullandığı tek bir adayı seçmek için kullanılan bir seçim sistemidir. Seçim, ancak ilk turda hiçbir aday kullanılan oyların salt çoğunluğunu (%50'den fazla) veya en azından öngörülen başka bir yüzdeyi alamamışsa ikinci tura geçer. İkinci turda, genellikle yalnızca ilk turda en çok oyu alan iki aday veya belirlenen oy oranının üzerinde alan adaylar ikinci turda aday olur. Kalan adaylar ikinci turdan çekilmekte serbesttir.

İki turlu sistem, yasama organlarının ve doğrudan seçilen başkanların seçiminde ve ayrıca siyasi parti liderlerinin seçilmesi veya şirketlerde olduğu gibi diğer bağlamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.