a101 çalışanı isyan ediyor: "12 saat çalışıyoruz!"

a101 çalışanı isyan ediyor: "12 saat çalışıyoruz!"

a101 market zincirinin çalışanları sosyal medya üzerinden sabahın erken saatlerinde işbaşı yapmak zorunda bırakıldıkları için isyan ettiği görüldü.

a101 market zincirinin çalışanları sosyal medya üzerinden sabahın erken saatlerinde işbaşı yapmak zorunda bırakıldıkları için isyan etti. Çalışanlar, "7'de mağazada mıyız diye pos cihazlarının fotoğrafını çekip mağaza müdürüne gönderiyoruz" ifadesinde bulundu. Sosyal medya üzerinden örgütlenen çalışanlar, günlük 12-13 saate kadar çalıştıklarını buna rağmen fazla mesai ücretlerini alamadıklarını ifade etti. Sabahın erken saatlerinde marketi açan çalışanlar, saatlerce boş mağazada müşteri beklediklerini ifade etti.


 
gercekgundem.com'un haberine göre Sema Akyüz isimli bir sosyal medya kullanıcısı, a101 çalışanı olduğunu belirterek durumu şu cümlelerle sosyal medya hesabından paylaştı:

"Ben A101 işçisiyim bu sabah 6'da evden çıktım. Bu fotoğrafı işe girmeden çektim. Marketin ışıkları sokağı aydınlatamıyo bile. Daha güneşi görmeden mağazaya girdik. İki gündür sendikamız sesimizi duyurmaya çalışıyo ama herkesin bizi görmesini duymasını istiyorum.

Sabah saat 7 buçukta işe geleceksiniz dediler ama biz 7'de mağazayı açmak zorundayız. 7'de mağazada mıyız diye pos cihazlarının fotoğrafını çekip mağaza müdürüne gönderiyoruz. Bizi böyle denetliyolar. saat 9, 9 buçuğa kadar 1 müşteri bile gelmiyo. Biz uykusuz, yorgun bekliyoruz.

İşten çıkış saatimiz güya sekiz. Yarın akşam bizim mağazada sayım var. sabah 7'de gidip gece 11de işten çıkıcam. Fazla mesaiye kaldığımız saatler puantaja işlenmiyor. günlük 8 saat çalışıyormuşuz gibi yazıyolar. Kağıt üstünde her şey usule uygun.
 
ne emeğimizin karşılığını alabiliyoruz ne de insan yerine konuyoruz. bu kadar saat çalışıyoruz ama molamızın onuncu dakikasında geri içeri çağırıyolar. yoğunluk var kasaya geç diyolar. sabahtan akşama kadar ayaktayız. dün 12 saat çalıştığım için ayaklarımın ağrısına duramıyorum.

kasaya koş, reyona koş, sayımı bekle, sevkiyatı bekle. artık tükendik. Bütün A101 marketlerde hepimiz aynı durumdayız. bugün işten çıksam bulabileceğim iş yok. zorunda olduğumuz için bize her türlü şeyi yaptırıyolar. itiraz ettiğimiz zaman beğenmiyosan git diyolar nereye gideyim?

Ben A101'de işe girdim, köle olmaya gelmedim. bugüne kadar sustuk, yol bulamadık kapısını çalacak yer bulamadık. bize hep sendika yasak dediler, üye olamazsınız dediler. Ben sendikayı tanıdım üye oldum. şimdi birlik olabildiğimiz için sesimiz duyuluyor.

Tüm a101 işçilerinin korkmadan yan yana gelmesi gerekiyo umarım bu yazdılarım işe yarar ve sesimizi herkes duyar. köle olmak istemiyoruz..."

sema.jpg