AB: Osman Kavala'nın gözaltına alınması endişe verici

AB: Osman Kavala'nın gözaltına alınması endişe verici

AB Komisyonu Sözcüsü Kocijancic, iş insanı Osman Kavalı'nın gözaltına alınmasını 'endişe verici' olarak değerlendirdiklerini, kamuoyunda Büyükada davası olarak bilinen davada tutuklu hak savunucularının serbest bırakılmasını da memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Büyükada'da bazı insan hakları örgütlerinden temsilcilerin katıldığı toplantıya ilişkin davada 11 tutukludan 8'inin tahliyesine karar verdi. 
Konuyla ilgili Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic'in yaptığı açıklamada tahliye kararı 'ümit verici' bir haber olarak nitelendirildi. Kocijancic'in açıklamasında "Onların davaları ve pek çok gazeteci, akademisyen, insan hakları savunucusu ve diğer sivil toplum aktivisti hakkında yürütülen soruşturma ve davalar devam ederken, Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin desteklenmesi ve hukukun üstünlüğü alanında var olan ciddi meselelerin ele alınması için daha fazla olumlu adıma ihtiyaç bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan AB Komisyonu açıklamasında "İş adamı Osman Kavala’nın gözaltına alınması da masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük bir hızla çözümlenmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu niteliğindedir" denildi.

KAVALA'NIN GÖZALTI SÜRESİ UZATILDI

Öte yandan gözaltındaki Osman Kavala’nın gözaltı süresinin 7 gün uzatıldığı öğrenildi.

İş insanı Kavala geçtiğimiz hafta gözaltına alınmış, özellikle AK Parti'ye yakın medya organları Kavala'nın, ABD'li fon milyarderi George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü'ne danışmanlık yapmasını ön plana çıkarmışlardı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Salı günü yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Soros'u olarak bilinen kişi çıktı ortaya. Bağlantıları ortaya çıktı. Kime ne yutturuyorsunuz? Taksim olaylarının arkasından da bu kişi çıktı. Dik duracağız ve gerekli hesabı soracağız" demişti.