ABB'den “İsrail’den yardım alıyor” iddialarına yanıt: “Kirli bir siyaset örneği”

ABB'den “İsrail’den yardım alıyor” iddialarına yanıt: “Kirli bir siyaset örneği”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "İsrail Büyükelçiliği’nden yardım alındığı" iddialarına, “Belediyemizin iştirakine gidilerek katılım sağlanan bir iftar yemeği kampanyasından siyasi çıkarım yapmak kirli siyaset örneği olarak tarihe not edilecektir" denildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "İsrail Büyükelçiliği’nden yardım alındığı" iddialarına, “Daha olaylar başlamadan önce Belediyemizin iştirakine gidilerek katılım sağlanan bir iftar yemeği kampanyasından siyasi çıkarım yapmak yine bir kirli siyaset örneği olarak tarihe not edilecektir" denildi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, İsrail Büyükelçiliği’nden yardım alındığı iddiaları karşısında yazılı açıklama yaptı.

 

Yazılı açıklamada, “Daha olaylar başlamadan önce Belediyemizin iştirakine gidilerek katılım sağlanan bir iftar yemeği kampanyasından siyasi çıkarım yapmak, bundan siyasi olarak nemalanmaya kalkmak yine bir kirli siyaset örneği olarak tarihe not edilecektir. Doğu Türkistan’daki zulme ses çıkaramayıp gelen tepkiler üzerine mahcubiyetlerini Ankara Büyükşehir Belediyesi üzerinden gidermeye çalışanlar, yine milletimizin maşeri vicdanına hapsolacaktır” denildi.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması şöyle:

 

"- Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Belpa, mübarek Ramazan ayı boyunca ‘iftarver’ kampanyası düzenlemiş, kampanyaya geçen seneden beri yüzbinlerce kişi ya da kurum destekte bulunmuştur. Bu kurumlar arasında büyükelçilikler, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve meslek odaları da bulunmaktadır. Yapılan destekler Ankara Büyükşehir Belediyesine değil, doğrudan garip gurebanın sofrasına yemek olarak gitmiştir.

 

- İsrail Büyükelçiliği çalışanları da son dönemdeki Filistin olayları yaşanmadan önce, 29 Nisan 2021 tarihinde Belpa’ya giderek, ülkemizde faaliyet gösteren resmi bir yapı olarak iftar kampanyasına katılma istediğini belirtmiş ve doğrudan ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere Belpa’nın kampanyasına katılmıştır.

 

- Ankara Büyükşehir Belediyesi kurumsal olarak, başta Doğu Türkistan'daki soydaşlarımız olmak üzere, Kudüs’te veya yeryüzünün herhangi bölgesinde, zulme uğrayan mazlumların her zaman yanında olmuş; bu tavrını yeni yönetim döneminde aleni biçimde her fırsatta göstermiştir.

abb-aciklama.png