‘ABD, Erdoğan’ın konumunu zayıflatmaya çalışıyor’

‘ABD, Erdoğan’ın konumunu zayıflatmaya çalışıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İncirlik üssünü ABD’ye kapatılması konusunu gündeme getirebileceğini belirten Olençenko, Erdoğan’ın Türkiye’nin Batı’ya bağımlılığını zayıflatma eğilimini başlattığını ve bu eğilimi tüm alanlarda devam ettireceğini kaydetti.

Sputnik’e konuşan Rusya Bilimler Akademisi Avrupa Araştırmaları Merkezi’nden Vladimir Olençenko, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İncirlik’teki hava üssün ABD Hava Kuvvetleri’ne kapatılması konusunu gündeme getirebilir. Elbette, İncirlik’te kısmi yetkiyi elinde tutan NATO’da büyük direnişle karşılaşacak, zira ABD bu ittifakın temel bileşeni. Ama Erdoğan, Türkiye’nin Batı’ya bağımlılığını azaltma eğilimini başlattı bir kere ve bu eğilimi tüm alanlarda devam ettirecek. Mesele sadece bu zayıflatmanın ne kadar yoğun ve hızlı olacağı. Bu da ABD’nin nasıl davranacağına, Suriye’deki durumun nasıl gelişeceğine ve Erdoğan’ın ülke içinde hangi sorunları çözmek zorunda kalacağına bağlı. Eğilimin radikal biçimde hayata geçirileceği ihtimali küçük, zira çok sayıda frenleyen faktör var. Ama bu eğilimin hayata geçeceği şüphe götürmez” diye konuştu.

'ERDOĞAN'IN TÜRKİYE'Yİ BAĞIMSIZ YAPMAYA ÇALIŞMASI, SORUNLARA YOL AÇIYOR'

Washington’un Ankara’yla bu çatışmada Erdoğan’ın konumunu zayıflatmaya çalıştığını savunan Olençenko, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“ABD bu bölgedeki varlığını korumak istiyor ve Türkiye bir süre ABD için hem askeri hem de siyasi anlamda yönetilen platform rolünü oynuyordu. Şu anda bu çok az ve ABD görünüşe bakılırsa meselenin Erdoğan olduğunu ve onun yerine daha uysal, daha ABD yanlısı birini getirmeyi düşünüyor. Diğer yandan Erdoğan, Washington ile çatışmaya girerek siyasi, ekonomik ve askeri anlamda büyük manevra özgürlüğüne ihtiyaç duyan bölgesel lider rolüne aday. Ama ABD, Erdoğan’ı kendi belirlediği çerçeve içinde tutmaya çalışıyor ve kendi çıkarları için hareket etmeye zorluyor. Bu iki konumun çatışması – ABD’nin Türkiye’yi kendi platformu olarak korumaya çalışması ve Erdoğan’ın ülkesini daha bağımsız yapmaya çalışması – ilişkilerdeki mevcut sorunlara yol açıyor."