ABD'de aşı olan 6 kişide, pıhtılaşma görüldü: Jonhson&Jonhson aşısına durdurma talebi

ABD'de aşı olan 6 kişide, pıhtılaşma görüldü: Jonhson&Jonhson aşısına durdurma talebi

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan 3 aşından biri olan Johnson&Johnson aşısında pıhtılaşma görüldü.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan 3 aşından biri olan Johnson&Johnson aşısında pıhtılaşma görüldü. Tüm ülke çapında kullanılan aşıya ilişkin bir açıklama yapan ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA), bu aşının kullanımını geçici olarak durdurulmasını istedi. FDA, ilk dozu Johnson&Johnson firmasının aşısından yapılan 6 ABD vatandaşında kan pıhtılaşmasının görüldüğünü belirterek, gerekli incelemelerin yapılması için bu markanın kullanımını durdurulmasını talep etti. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Johnson and Johnson'ın tek doz aşısını kullanan 6 kişide kan pıhtılaşma sorunu görülmesinin ardından, aşının kullanımının geçici olarak durdurulmasını istedi. 

FDA ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ABD'li ilaç şirketi Johnson and Johnson'ın tek dozluk Covid-19  aşısının uygulandığı 6 kişide kan pıhtılaşma sorunu görülmesinden dolayı, aşının kullanımının geçici olarak durdurulmasını tavsiye etti. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayan 6 kişinin, 18-48 yaş arasındaki kadınlardan oluştuğu ve belirtilerin aşılamadan sonraki 6 ve 13 gün arasında ortaya çıktığı bildirildi. CDC'nin müdür yardımcısı Anne Schuchat ve FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, "Vakaların daha ayrıntılı incelenmesi ve potansiyel riski değerlendirmek için yarın toplantı düzenleneceğini" söylediler. 

234f97d8-abcd-4fda-9d10-e67b9e52b695-w-001.png