AB'den jet açıklama: İran nükleer anlaşmasını sonlandırmak tek bir ülkeye bağlı değil

AB'den jet açıklama: İran nükleer anlaşmasını sonlandırmak tek bir ülkeye bağlı değil

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD'nin İran nükleer anlaşmasına ilişkin kararına yaptığı yorumda, anlaşmanın 'ikili anlaşma' olmadığını vurgulayarak, "İran anlaşmasını sonlandırmak tek bir ülkeye bağlı değil" dedi.

Avrupa Birliği Güvenlik ve Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın sadece bir ülke tarafından sonlandıramayacağını söyledi. Mogherini, İran anlaşmasını korumak için kolektif bir çaba sarfedilmesi gerektiğini belirterek, anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğini vurguladı. “Uluslararası toplum olarak başarılı olan bir anlaşmayı iptal edemeyiz" diyen  Mogherini, Trump’ın konuşmasının hemen ardından ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefonda konuyu ele aldıklarını söyledi.

TRUMP, 'ANLAŞMA DEVAM ETMEYECEK' DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump bugün Hazine Bakanlığı'na IRGC'YE yaptırım uygulama talimatı verirken "Müttefiklerimize İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırma adımlarına karşı bize katılma çağrısı yapıyorum" demiş ve İran'la yapılan nükleer anlaşmanın 'devam edemeyeceğini' söylemişti.

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump'ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran'la nükleer anlaşmayı "ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri" olarak niteleyen Trump, Tahran konusunda sert adımlar atacağı mesajını veriyordu.