AB'den Türkiye'ye ilave mülteci yardımı

AB'den Türkiye'ye ilave mülteci yardımı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için yürütülen yardım programına 325 milyon euro ilave kaynak sağlayacağını duyurdu.

 AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik ilave yardım kararı aldıklarını duyurdu. Açıklamada, Türkiye'nin yaklaşık 3.7 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığı belirtilerek, Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için yürütülen Sosyal Uyum Yardım (SUY) programının 2023'ün ilk aylarına kadar devamı için AB'nin 325 milyon euro ek kaynak tahsis ettiği kaydedildi.

Bu yardım kapsamında mültecilerin kira, ulaşım, gıda, ilaç ve fatura gibi gereksinimlerini karşılayabilecekleri belirtildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Türkiye'de 1,5 milyonun üzerinde sığınmacıya temel ihtiyaçlarını karşılamaları için aylık nakit desteği sağladığı hatırlatılan AB Komisyonu açıklamasında, SUY'un AB tarihindeki en büyük insani yardım programı olduğunun altı çizildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in 25 Haziran'da Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Suriyelilerin desteklenmesi amacıyla 3 milyar euro'luk paket hazırlandığını duyurduğu anımsatılan açıklamada, söz konu ek desteğin bu paket kapsamında olduğu kaydedildi.