Abdullah Gül'ün 20 yıldır koruma müdürlüğünü yapan Osman Çangal ile yolları ayrıldı

Abdullah Gül'ün 20 yıldır koruma müdürlüğünü yapan Osman Çangal ile yolları ayrıldı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Dışişleri Bakanlığı döneminden itibaren koruma müdürlüğünü yapan Osman Çangal ile yolları ayrıldı.

kronos34news'de yer alan habere göre, 11. Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminden itibaren koruma müdürlüğünü yapan Osman Çangal ile yollarını ayırdı. Gül’ün görevi Erdoğan’a devretmesinin ardından başdanışman olarak görevine devam eden Çangal uzun yıllardır Abdullah Gül ile birlikte çalışıyordu.

Abdullah Gül gibi Kayserili olan Çangal, terörle mücadele birimlerinde komiser olarak görev yaparken Gül’ün koruma müdürü olarak kariyerinde hızlı bir sıçrama yapmıştı.

İsmi Abdullah Gül ile özdeşleşmiş olan Çangal, Abdullah Gül’ün son 20 yılındaki her olayın şahidi olarak biliniyor.

AKP’LİLERLE SERT POLEMİKLERE GİRMİŞTİ

Gül’le yakın olarak bilinen Karar gazetesinin önceki gün duyurduğu ‘ilişkisini kesti’ haberi sosyal medyada da paylaşılsa da Çangal’ın yaklaşık 6 aydır Gül ile bağlarını kopardığını iddia ediliyor.

Zaman zaman AKP’li önemli isimlerle yine sosyal medya üzerinden tartışan Çangal, Gül’ün çatı adaylığı konusunda AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile sert bir polemik yaşamıştı.

Hamza Dağ, Gül için “Son aday olacağı güne kadar parti kurucusudur, büyüğümüzdür diye sesimiz çıkmadı ama Erdoğan karşısına aday çıkmayı düşünecek birisi haindir” demiş Çangal ise twitter hesabından, “Şahsiyet ve onur yoksunu havlayan her ite, köpeğe kemik atacak değiliz…” diyerek karşılık vermişti.

ÇANGAL’IN “TANIŞTIRDIĞI” RAŞİT AYDIN DA AYRILDI, OFİSTEN “GÖREVİ YOKTU” AÇIKLAMASI GELDİ

Çangal’ın Abdullah Gül’le yollarını ayırması hakkında bir diğer iddia ise Ankara kulislerinde Hayrünnisa Gül’ün Çangal’ı istememesi olarak konuşuluyor.

Bu arada Gül’ün emekliliğin ardından Osman Çangal tarafından Gül’ün ekibine dahil edilen Refah ve Fazilet Partili geçmişi ile tanınan Raşit Aydın da yaptığı bir açıklama ile 11. Cumhurbaşkanı Gül ile hiçbir bağının kalmadığını ifade etti.

Gül’ün, Boğaziçi eylemlerini desteklediğini, HDP’nin kapatılmasına karşı çıktığını ifade eden Aydın; gayri resmi olarak yürüttüğü danışmanlık görevinden de istifa ettiğini açıkladı. Gül’ün resmi ofisinden yapılan açıklamada ise Aydın’ın danışmanlık görevinde olmadığı kaydedilerek “Sayın 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün, eski koruma müdürü Osman Çangal vesilesiyle tanıdığı Reşit Aydın’ın ofisimizde herhangi bir görevi olmamıştır” denildi.

Osman Çangal’ın görevine halen Cumhurbaşkanlığı kadrosunda devam ettiği de iddialar arasında yer alıyor.

OSMAN ÇANGAL KİMDİR?

1973 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Kayseri’de tamamladı. 1996 yılında Polis Akademisinden mezun oldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğünde 1996 yılında göreve başlayan ÇangaL sırasıyla Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğü Aktepe Karakol Amirliği (Temmuz 1996 – Aralık 1996)), Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde Terör Uzmanı (1996-2002), Başbakanlık Koruma Müdürlüğü’nde Başbakan Yakın Koruma Amirliği ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Yakın Koruma Amirliği (2002-2007) görevlerini yaptı. Çangal, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 28.08.2007 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdür Vekili, 03.08.2011 tarihi itibariyle de Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanı olarak ataması yapıldı.

Osman Çangal, evli ve iki çocuk babası.