Abdullah Gül'ün koruma ordusu ve makam araçları olduğu ortaya çıktı

Abdullah Gül'ün koruma ordusu ve makam araçları olduğu ortaya çıktı

Son günlerde kamuda tasarruf konuşulurken, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 75 koruması 17 makam aracı olduğu ortaya çıktı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tahsis edilmiş 75 koruma ve 17 makam aracı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Son günlerde kamuda tasarruf konusu konuşulurken bu iddianın gündeme gelmesi dikkat çekti.

herkes-erdogani-konusuyor-ama-abdullah-gulun-koruma-ordusu-ahmet-necdet-sezeri-19a-katladi-swke.webp

Hemen hemen her kurumda tasarruf tedbirlerine uyulmaya çalışılırken, eski Cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer'in makam araçları ve koruma ekipleri de mercek altına alındı.

75 KORUMA, 17 MAKAM ARACI

Aydınlık gazetesinden Kaan Özbek’in Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına yakın kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünissa Gül'e tahsis edilmiş toplam 17 makam aracı bulunuyor.

abdullah-gulun-koruma-ordusu-3kjl.webp

Bu otomobillerden ikisi zırhlı Mercedes, biri ise Audi marka. Öte yandan Abdullah Gül'ün koruma ekibinde 75 polis bulunduğu iddialar arasında. Makam araçlarından biri eşi tarafından kullanılırken, yedek olarak tutulan diğer zırhlı Mercedes dışında kalan 14 araç koruma ve sekretarya hizmetlerinde görev yapıyor.

GÜL CEPHESİNDEN YANIT GELMEDİ

Gül'ün makam aracının, radyasyona karşı korumalı camlar ve özel güvenlik cihazlarıyla donatıldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili doğrulama yapmak amacıyla ulaşılan Abdullah Gül’ün Basın Danışmanı Birol Avşar, soruları yanıtsız bıraktı.

640x360-001.webp

AHMET NECDET SEZER'İN KORUMASI VE MAKAM ARACI

Öte yandan, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kullanımında yalnızca iki makam aracı ve dört koruma görevlisi bulunuyor. Bu araçlardan biri, Sezer'in koruma ekibi tarafından kullanılıyor. Sezer'in mütevazı araç ve koruma düzeni, Gül’ün geniş kapsamlı koruma ve araç filosuyla tezat oluşturuyor.