Abdüllatif Şener: Milli gelir benim bıraktığım döneme dahi ulaşamamıştır

Abdüllatif Şener: Milli gelir benim bıraktığım döneme dahi ulaşamamıştır

AKP’nin kurucularından Abdüllatif Şener, İran Tesnim Haber Ajansı’na Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Hükümetin performansına baktığımızda şunu görüyoruz; şu anda kişi başına düşen milli gelir, benim bıraktığım döneme dahi ulaşamamıştır" diyen Şener, bu sorunu ekonominin ranta dayalı olmasına bağladı.

AKP'nin kurucularından Abdüllatif Şener, İran Tesnim Haber Ajansı'na ekonomiye ilişkin demeç verdi.

Hükümetin açıkladığı ekonomiye ilişkin rakamları değerlendiren Şener, “Ben rakamlara inanmıyorum. Şimdi rakamları kim açıklıyor, TUİK. TUİK eskiden Başbakanlığa bağlıydı şimdi ise ekonomi Bakanlığı’na bağlı. Dolayısıyla bağımsız yargıyı, bağımsız basını talimatlarıyla yönlendiren bir iktidar var. Kendisine doğrudan, bir bakanlığa bağlı kurumun hazırladığı rakamlara müdahale etmediğini ben düşünemem” ifadelerini kullandı.

“BENİM BIRAKTIĞIM DÖNEME ULAŞMAMIŞTIR”

“Ekonomi iyi gidiyor söylemine bakmayın” diyen Şener, milli gelire ilişkin de dikkat çeken yorumlar yaptı.

Şener, “Hükümetin performansına baktığımızda şunu görüyoruz; şu anda kişi başına düşen milli gelir, benim bıraktığım döneme dahi ulaşamamıştır” diyerek şunları söyledi:

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN KÖTÜ PERFORMANSI”

“Benim dönemimde 10 bin dolara yaklaşmıştı kişi başı milli gelir. 8-9 senedir hükümet milli geliri artırmamıştır aksine düşmüştür. Ekonomik performans açısından da kötü sinyaller veriyor. Yani Türkiye doksan yıldır yüzde beşin üzerinde büyüyen bir ülke. 8 yıldır mevcut hükümetin milli geliri büyütememesi hatta düşürmüş olması, Cumhuriyet tarihinin en kötü performansıdır bana göre. Bu nereden kaynaklanıyor? Bir kere başından beri ekonomi ranta dayalı olarak işliyor.”