Abidin Ünal'dan 15 Temmuz bombaları! Asıl Hulusi Akar'da yoktu

Abidin Ünal'dan 15 Temmuz bombaları! Asıl Hulusi Akar'da yoktu

15 TEMMUZ darbe girişiminin yaşandığı akşam darbeciler tarafından İstanbul'da bir düğünde gözaltına alınan dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Abidin Ünal, o gece Akıncı Üssü'nde yaşananlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler'in Akıncı Üssü'ndeki görüntülerinin yayınlanması üzerine Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin "O gece Abidin Ünal'ın 6 görüntüsü var ama yayınlanmadı" iddiası üzerine o görüntüler de yayınlanmıştı. 

Abdülkadir Selvi'ye açıklamalarda bulunan Abidin Ünal, "Bu görüntülerin servis edilmesini bekliyordum. Çünkü 15 Temmuz’dan sonra o kadar adamı ihraç ettik. 15 Temmuz kurgu bir darbedir tezini işlemek için bu görüntüleri servis ediyorlar” iddiasında bulundu. İşte Abidin Ünal'ın o açıklamalarından bazı satır başları:

3 YA DA 4 KEZ TUVALETE GİTTİM

Gece 02.00’ye doğru hapsedildiğim odadan hatırladığım kadarıyla 3 yada 4 kez kapıda nöbet tutan ve beni derdest eden silahlı kişiler eşliğinde tuvalete gittim. Tuvalete gidiş yolu hapsedildiğim odadan çıkar çıkmaz köşeyi dönünce girilen koridor yolundan geçmekteydi. Tuvalet hemen kameranın dibinde köşe başındaydı. Dolayısıyla her gidiş-geliş kamera kayıtlarına geçmiş oluyor.

İLGİNÇ OLANI ORG. AKAR'IN TUTULDUĞU YERDE KAMERA YOK

İlginç olanı, sadece benim olduğum koridorda kamera vardı. Ama nedense Akıncı Üs Komutanı’nın odasının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanı’nın tutulduğu yer ile darbecilerin olduğu yerde kamera yok. Darbecilerle müzakere orada yapılmış... Darbecilerle orada müzakereler yürüttüler. O görüntülerin ortaya çıkması lazım.

ABİDİN ÜNAL'IN ELLERİ NEDEN BAĞLI DEĞİLDİ?

5-6 kişilik bu grubun tümü benim yakın korumam (Akın Öztürk döneminden kalan) astsubaylardan müteşekkildi. ‘Sizi korumaya geldik’ dediler. ‘Ben böyle bir emir vermedim, kim size emir veriyor?’ soruma, ‘Bilmiyoruz’ dediler. Daha sonra bunlara takviye ekip geldi. Sağa-sola ateş ediyorlardı. İçlerinden biri kelepçe ile yaklaştı. ‘Gerek yok’ dedim. Onlar da itiraz etmedi ve öyle devam ettik. Muhtemelen yakın korumalarım olduğundan daha fazla ileri gitmeye gerek görmediler.

AKIN ÖZTÜRK KOLUNA GİRİP NE ANLATTI?

Saat 15.30 civarında Akın Öztürk hapsedildiğim odaya geldi. Beraber çıktık. Yaşar da (Güler) burada dedi. Akın Öztürk’ün çıkmaya çalıştığını hissettim. Yaşar Güler ile beni kalkan olarak kullanmaya çalışıyordu. Koluma girdiğinde ne espri yaptığını tam olarak hatırlamıyorum ama ‘Yaşar’da burada, çıkıyor’ dediği hatırımda.

MECLİS KOMİSYONU BENİ ÇAĞIRIR DEDİM ÇAĞIRMADI

Meclis’te 15 Temmuz’u araştıran komisyon beni de davet eder diye bekledim. Ama ne hikmetse beni çağırmadılar” diye sitem ediyor. Paşa sitem etmekte haklı.