Açıklamalar ortaya koydu: Koronavirüs herkeste farklı korkular yarattı

Açıklamalar ortaya koydu: Koronavirüs herkeste farklı korkular yarattı

Ipsos Araştırma şirketi, 'Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması'nın sonuçlarını açıkladığını bildirdi.

Ipsos Araştırma Şirketi tarafından yapılan "Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması" sonuçları belli oldu. Araştırmaya göre koronavirüs pandemisi ile birlikte yalnızca sosyal hayata katılırken değil, hastaneye giderken, toplu taşıma kullanırken ve markete giderken bile endişe duymaya başladı.

10 kişiden 7'si hastaneye gitme ve toplu taşıma kullanma konusunda endişe taşırken, yüzde 82 ise markete ve süpermarkete gitme konusunda korkularına engel olamıyor.

Araştırmada, salgının yurttaşa etkilerinde kötümser hissin oranı da bir ay içinde iki kata ulaştığı kaydedildi. Son bir hafta içinde koronavirüs salgınının genel etkileri hakkında hisler ise yüzde 66’sı daha kötümser olduğunu söyledi. Bu oran Ekim ayında ise yüzde 33 seviyesindeydi.

Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik araştırmaya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Her ne kadar bireysel önlemlerin önemi çok büyükse de son haftalarda toplumda giderek artan bir kötümserlik duygusu hakimdi ve vatandaşların büyük kısmı devletin genel önlemler almasını bekliyordu, istiyordu. Büyük çoğunluk toplu taşıma kullanmak ve hastaneye gitmekten büyük endişe duyuyor, kaçınılmaz bir ihtiyaç olmasına rağmen markete gitmek bile endişe kaynağı.”