Adı, gündeme bomba gibi düşen Oflu İsmail kimdir?

Adı, gündeme bomba gibi düşen Oflu İsmail kimdir?

Oflu İsmail olarak olarak tanınır fakat asıl adı İsmail Hacısüleymanoğlu'dur , Dündar Kılıç'ın kayınbiraderi olarak tanınmaktadır. 2015 yılında hayatını kaybetmiştir.

Oflu İsmail, 1977'de Hollanda'da Helena isimli gemide yakalanan 3.7 ton esrarın sahibi olduğu iddiasıyla adını duyurdu. 1980 öncesinde, MHP'ye yaptığı para yardımlarıyla tanınmıştır.

Oflu İsmail, 1979'da Semiramis Gazinosu'na gitti ve otomatik silahı masaya koydu. Esengül'ün söylediği şarkıyı yarıda keserek "Benim için, 'Taht Kurmuşsun Kalbime' şarkısını söyle" diye bağırdı. Olaya müdahale eden gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ve şef garson tabancasından çıkan kurşunlarla öldürüldüğü biliniyor.  Bu olay sonrası yurtdışına kaçtı. Sahte kimlikle, Bulgaristan, Macaristan, Hollanda, İsviçre ve İngiltere'de dolaşmaya başladı; 1980 döneminde vatandaşlıktan çıkarıldı. Türkiye'nin en ünlü kabadayılarından biri olan Hacısüleymanoğlu, nam-ı diğer "Oflu İsmail"  2006 yılında Türkiye'ye döndüğü biliniyordu.

1985'te Londra'daki evine yapılan baskında, Ali Osman Gürekal adına çıkarılmış sahte kimlik ve bir tabancayla yakalandığı için İngiltere, gerçek kimliğini öğrenebilmek için durumu Türkiye'ye bildirdi ve parmak izini de faksladı. Ancak Ankara'nın gönderdiği parmak izi Oflu İsmail'in parmak iziyle uyuşmadı. Bu hata üzerine Oflu İsmail, serbest kaldı. Aynı gün Ankara, yaptığı yanlışlığı anlayıp ikinci parmak izini Londra'ya geçti, böylece salıverilen kişinin gerçekten Interpol tarafından Kırmızı Bülten'le aranan Oflu İsmail olduğu ortaya çıktı. 

Oflu, 1987'de bir ihbar üzerine, Hollanda'nın Rotterdam Kenti'nde kendisini ziyarete gelen Hasan Heybetli ile bir evde yakalandı. "Babalar Operasyonu" olarak anılan bu baskının ardından Oflu İsmail ve Hasan Heybetli tutuklandı. Oflu, İtalya'da işlediği uyuşturucu kaçakçılığı suçu nedeniyle, bu ülkeye gönderildiği öğrenildi. Celal Erdoğan'a uyuşturucu satmak, uyuşturucu kaçakçısı İbrahim Çalışkan'ın ölüm emrini vermek, Bulgaristan bağlantılı uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile suçlandı. 1989'da 24 yıl hapse mahkum olduğu biliniyor.

 
Oflu İsmail'in 1979'da işlediği cinayetlerle ilgili kesin karar ise Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde 1999'da verildi. Bu kararla Oflu İsmail, 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. İnfaz Yasası uyarınca 14 yıl 4 ay cezaevinde yatması gereken Oflu İsmail, Türkiye'ye iade edildi. İstanbul Adliyesi'ne çıkartılarak tutuklanıp Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderilen ismail Hacı Süleymanoğlu'nun cezası, pazartesi günü hesaplanacak. Yurtdışında yattığı süreyle, Türkiye'deki cezası içtima edileceği bildirildi.

Oflu İsmail, "Beni gazeteciler bu hale getirdi" söyleminde bulundu. Avukatı Ali Rıza Dizdar, "Hakkında kesinleşmiş cezası var. Hafta içinde bu ceza hesaplanacak, ne kadar yatıp yatmayacağı belli olacak. Bu sürede Bayrampaşa Cezaevi'nde kalacak" ifadesinde bulundu.


İsmail Süleymanoğlu, 3 Mart 1979'da Seramis Gazinosu'nun sahibi Akbulut Karaoğlu ile garson Hasan Yolalı'yı öldürdüğü gerekçesiyle hakkında açılan davada İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabında yargılanmıştı. Bu dava kapsamında verilen 36 yıl ağır hapis cezası, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nce 1999 yılında onanmıştı.

İtalya'da bir uyuşturucu davasına ilişkin tutuklu bulunan Süleymanoğlu hakkında “Kırmızı Bülten” çıkartılmıştı. Süleymanoğlu hakkında ayrıca, Türkiye'de “kamu malına zarar vermek” ve “görevli memura etkili eylem” suçlamalarına ilişkin arama kararı da olduğu belirtildi.