AFAD'dan 'depremzede bilgi kartı' açıklaması

AFAD'dan 'depremzede bilgi kartı' açıklaması

'Afetzedelerin durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerekiyor' iddialarına ilişkin açıklama yapan AFAD, "İddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'afetzedelerin durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerekiyor' iddialarına ilişkin açıklama yayımladı. AFAD açıklamasında "Bugün bazı sosyal medya hesaplarında ve WhatsApp gruplarında dolaşıma sokulan 'afetzede vatandaşlarımızın durumlarını gösterir bir AFAD kartı almaları gerektiği' iddiaları, gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullandı.

AFAD açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Konuyla ilgili AFAD Başkanlığı tarafından 08/02/2023 tarihinde kamuoyuna bilgilendirme yapılmış olup bu hususta;

1. Bulundukları illerden ayrılmak isteyen ve barınma ihtiyacı olan afetzedelerimizin gideceği iller, diğer illerin barınma kapasitesi de düşünülerek planlanmış olup, depremin etkili olduğu 10 ilimizde ilan edilen tahliye noktalarından yürütülmektedir.

 

2. Kendi imkânları ile veya tahliye noktasında tahsis edilen araçlarla afet bölgesinden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, gittikleri illerde barınma sıkıntısı çekmemesi için 10 ilimizde belirlenen tahliye noktalarına bildirim yapmaları gerekmektedir.

3. Tahliye noktalarında, vatandaşlarımıza illerimizin barınma kapasitesi dikkate alınarak yönlendirmeler yapılacak ve gidecekleri illerde Valiliklerimizce oluşturulan komisyonlar tarafından barınma ihtiyaçları karşılanacaktır.

"BELGE TALEP EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

4. Başvuru esnasında, afetzedelerin durumunu gösterir bir belge talep edilmesi söz konusu değildir; başvuru sonrasında da AFAD tarafından herhangi bir belge veya kart düzenlenmemektedir.

 

5. 08/02/2023 tarihinde AFAD tarafından yapılan bilgilendirmeden önce kendi imkanlarıyla tahliye noktalarına başvuru yapmadan ayrılmış olanlar, gittikleri illerde valiliklere başvurmaları halinde, ikamet durumlarına bakılarak oluşturulan komisyon birimlerince belirlenen barınma alanlarına yönlendirileceklerdir.

Tüm bu sürecin sağlıklı şekilde yürütülmesi, tahliye konusunda vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için, ilan edilen tahliye noktalarına başvuru yapmadan yola çıkılmaması; bu zorlu dönemde sadece resmi birimlerce yapılan açıklamalara itibar edilmesi önem arz etmektedir."