AFAD'tan dikkat çeken açıklama: "Malatya'dan İskenderun'a kadar bir kırılma söz konusu"

AFAD'tan dikkat çeken açıklama: "Malatya'dan İskenderun'a kadar bir kırılma söz konusu"

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çok sayıda kentte hissedilen 7,4'lük depreme ilişkin açıklamada bulundu.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Çevre illerden de hissedilen depremde çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişi yaşamını yitirdi, 440 kişi de yaralandı.

Habertürk'ün haberine göre; AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar depreme ilişkin yaptığı açıklamada, "Malatya'dan İskenderun'a kadar bir kırılma söz konusu" dedi.

Tatar açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Oldukça sığ bir deprem. Çok geniş bir coğrafyadan hissedildi. 7.4 büyüklüğünde olan depremde çok yıkıcı boyutta artçı sarsıntılar da meydana geliyor. Artçıların en büyüğü 6.6 büyüklüğünde. Ayrıca Malatya'dan İskenderun'a kadar bir kırılma olduğunu söyleyebiliriz. Çok sayıda hasarlı bina var. Artçı sarsıntıları dikkate alırsak bu binalardan uzak durulmalı. Tüm arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal etti. Baktığımızda çok geniş bir alana yayılıyor. Şu anki tabloda sanki Elazığ depreminden daha güneybatıya doğru yaşandığını görüyoruz."