AKP, DEM Partili belediyelere 'kayyum' konusunda akıl verdi

AKP, DEM Partili belediyelere 'kayyum' konusunda akıl verdi

Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasına ilişkin tartışmalar sürerken, AKP'den DEM Partili belediye başkanlarına dikkat çeken bir öneri geldi.

Politikyol'dan Altan Sancar, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasından sonra AKP'li bazı ilçe yöneticilerinin DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarıyla görüştüğünü aktardı.

Görüşmede ‘zayıf halka’ olarak nitelendirilen belediye başkanlarına “İstifa ederseniz kayyım gelmez” dediği iddia edildi.

DEM Partini 31 Mart'ta kazandığı Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran tarihinde kayyım atanmış, Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akı tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve 19 yıl altı ay hapis cezası almıştı.

Kayyuma DEM Parti’den tepkiler devam ederken, AKP ve MHP kanadından uygulamanın devam edeceğine ilişkin sinyaller gelmişti.

BAZI AKP'Lİ YÖNETİCİLER DEM'LİLERLE GÖRÜŞTÜ

AKP kaynaklarından aktarılan bilgilere göre iktidar partisi, DEM Parti’den seçilen belediye başkanlarını yakından incelemeye alarak, bazı isimlerle görüştü ve yeni görüşmeler planlandı.

Buna göre görüşülen belediye başkanı ve bazı meclis üyelerine ‘kayyım atamalarının devam edeceği’ söylendi.

Görüşülen ve görüşülecek isimler, daha çok ‘aile ilişkileri’ üzerinden etki altına alınmak istendi.

İSTİFA EDERSENİZ KAYYUM OLMAZ

Başkanlara “İstifa etmeniz ve ayrılmanız halinde kayyım olmaz” mesajı verilirken, AKP'ye katılmaları teklif edilmedi. AKP'liler , görüşmelerin sonuçlarını üstlerine de bildirdi.

DEM Parti kaynakları da bazı belediye başkanlarıyla görüşüldüğüne dair bilgilerin kendilerine geldiğini söyledi. Görüşmeleri ‘şantaj’ olarak nitelendiren DEM Partililer, AKP'nin ‘devlet gücüyle seçim sonuçlarını değiştirmek istediğini’ söyledi.