AKP İl Başkanlığı gibi davranan Valiliğe CHP'den tepki

AKP İl Başkanlığı gibi davranan Valiliğe CHP'den tepki

CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Bursa’da yapacağı mitinge kamu çalışanlarının katılımının Bursa Valiliği tarafından zorunlu tutulmasına tepki gösterdi.

Muğla Valiliği'nin ardından Bursa Valiliği'nin de AKP İl Başkanlığı gibi hareket etmesi büyük tepki topladı.

KAMU ÇALIŞANLARINA MİTİNG DAVETİ SKANDALI

Erdoğan, birtakım açılışlar yapmak üzere cumartesi günü Bursa’ya gelecek. Erdoğan’ın Bursa’da düzenleyeceği mitingi için Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ocak 2023 cumartesi günü saat 13:00’te Gökdere Meydanı’nda gerçekleştireceği, ilimizde tamamlanan yatırımların açılış törenine gerekli katılımın sağlanması hususunda bilgi ve gereğini önemle rica ederim" denildi.

ekran-goruntusu-2023-01-20-164231.png

"MİTİNGE KATILMAYANLARA İŞLEM YAPILIRA TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, kamu çalışanlarına yönelik mitinge katılım zorunluluğuna tepki gösterdi. Hafta sonu yapılacak mitingin mesai saatleri dışında olduğunu ve bunun kamu çalışanları için angarya olarak olacağını belirten Özkan, şunları söyledi: 

"Bilindiği gibi, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, birtakım açılışlar yapmak üzere cumartesi günü Bursa’ya geliyor. Bu mitinge Bursa Valiliği, tüm kamu kurum ve kuruluş çalışanlarının katılımını zorunlu kıldı. Bu, tamamen hukuksuz bir uygulamadır. Mitingin cumartesi olduğu düşünülürse mesai dışı bir çalışma olacağı için, en hafif deyimiyle angaryadır. Mitinge katılmayan memurlar hakkında eğer işlem yapılırsa bunun takipçisi olacağız. Üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan, demokrasinin 'd'sine bile sahip olmayan ülkelerde bile olmayan uygulama nedeniyle halkımızın, memurlarımızın bu angaryaya maruz kalmasını şiddetle kınıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın huzurlu ve refah içinde, demokrasiyle yaşayacağı bir Türkiye vaat ediyoruz. Geliyor gelmekte olan."