AKP, İzmir'i CHP'nin elinden almaya kafayı taktı! O ismi aday göstermeye hazırlanıyorlar

AKP, İzmir'i CHP'nin elinden almaya kafayı taktı! O ismi aday göstermeye hazırlanıyorlar

Cumhur İttifakı, 2024 Mart ayındaki yerel seçimlerde CHP'nin kalesi olarak bilinen İzmir için sol kesimin de oy vereceği aday arayışına koyuldu.

Cumhur İttifakı, CHP’nin yönetimine geçen 11 büyükşehir belediye başkanlığını almak için kararlı. Bu bağlamda 2024’teki yerel seçimlerde “2019’daki gibi bir işbirliği” düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024’ün mart ayında yapılacak yerel seçimlerin “1994 yılındaki seçimler gibi milat olacağını” söylemişti. 

MHP, İZMİR'DEN ÇEKİLECEK

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, AKP’nin, MHP ile birlikte yine 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi “işbirliğine gideceğinin” altı çizilirken her iki partinin de hedefinde CHP’li 11 büyükşehir belediyesi bulunuyor. AKP ve MHP kanadı, 2019’da CHP’ye kaptırdığı bazı illerde bu kez “işi şansa bırakmak istemiyor”. AKP’nin 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediye başkanlıkları için, MHP’nin de Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanlıkları için “aday çıkarmayacağı” tartışılıyor. Ancak her iki partinin de işbirliğindeki önceliği “mevcut belediye başkanlıklarını korumak ve üstüne yeni belediyeler eklemek olacak.” Her iki parti de 2024’teki yerel seçimleri “yerel yönetimlerin merkezi yönetimle birleştirilmesi” olarak görüyor.   

İZMİR İÇİN ADI GEÇEN ADAYLAR

AKP’nin bu kez “CHP’nin kalesi” olarak bilinen İzmir’de, daha önceki yerel seçimlerden farklı olarak “sol seçmenin de oy verebileceği bir ismi aday göstereceği” konuşuluyor. Bu ismin “eski DSP’li bir isim olabileceği” de konuşulurken DSP’nin milletvekilliği seçimlerinde AKP ile yaptığı ittifak anımsatılıyor. Ancak AKP’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski TFF Başkanı ve İzmir İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in de adı geçiyor. Özgener’in adı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi için de geçmişti. AKP’de, Özgener’in eski İzmir Belediye Başkanı Osman Kibar’ın torunu olması nedeniyle de “İzmir için güçlü bir isim olduğu” belirtiliyor. 

ANTALYA'YA TURİZM BAKANI ERSOY

AKP kulislerinde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un adı konuşuluyor. Erdoğan’ın, “turizmdeki icraatları nedeniyle yeniden kabinede yer verdiği Ersoy’u, bu kez bir turizm ili olan Antalya için aday gösterebileceği” belirtiliyor.