AKP, kalabalığıyla tepki çeken kongreyi savundu: "Yatay çekimden öyle görünüyor!"

AKP, kalabalığıyla tepki çeken kongreyi savundu: "Yatay çekimden öyle görünüyor!"

AKP’nin dün Ankara’da gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin dört bir yanından delege ve partililerin katıldığı AKP 7’nci Olağan Büyük Kongre’si koronavirüs kurallarının hiçe sayılması nedeniyle eleştirilerin odağı olmuş durumda.

AKP’nin dün Ankara’da gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin dört bir yanından delege ve partililerin katıldığı AKP 7’nci Olağan Büyük Kongre’si pandemi kurallarının hiçe sayılması nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu.

Toplumun her kesiminden tepki alan kongredeki manzaraya ve corona salgını nedeniyle getirilen kısıtlama ve kurallara uyulmadığı yönündeki eleştirilere AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan yanıt verdi.


Canlı yayında konuşan Özkan şunları aktardı:

"Siz de takdir edersiniz ki; oradaki yatay çekimi dikkate aldığınız zaman, 1 kilometrelik alanda insanlar adeta üst üste binmiş gibi görünüyor. Oysa ki; o kalabalığın içinde bulunduğunuz zaman orada çok da küçümsenmeyecek bir mesafe var.  Yani ben orada yatay bir kamera çekiminin yanılttığını düşünüyorum. İnanın su içmek için zaruret haricinde hiçbir şekilde teşkilat mensuplarımızın maske, mesafe, temizlik kurallarına riayetsizlik göstermediğinin altını çizmek lazım. Bu konuda bir hassasiyet vardı.


 Bu anlamda göreceksiniz önümüzdeki 1 haftalık süreçte yine gözlemlenecektir Türkiye genelinde vaka artışında herhangi bir değişiklik olmayacağını göreceğiz. Özellikle kongre alanına gelen tüm delegeler testlerden geçirilmiştir. Trübünlerde ise maske mesafeyi kontrol almaya çalıştık. O kalabalıktan bir şekilde geçip kongre alanına biz de geldik.
 
Orada yatay çekimden ötürü alan dar olarak görünüyor ve kalabalık iç içe geçmiş gibi yansıyor. Bu konuda bir hassasiyetimiz vardı orada riski artıracak bir durum yoktur. Maske, mesafe, temizlik konusunu özenle dikkat ettik. Burada bir vaka artışı falan olmayacak."