AKP'den muhalefete "Tayyip Erdoğan aday olamaz" yanıtı

AKP'den muhalefete "Tayyip Erdoğan aday olamaz" yanıtı

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerde yeniden aday olamayacağına dair muhalefet kanadından gelen açıklamalara yanıt verdi.

Yaklaşan seçimlere dair iktidar kanadının açıklamalarıyla birlikte AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusu bir kez daha gündeme geldi. 

Hukukçular, "Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez seçildi. Bir daha seçilemez. Cumhurbaşkanı seçimleri yenilerse aday olamaz, üçüncü döneme takılır" derken; CHP ve İYİ Parti’den ise "Anayasayı çiğneyecekler, üçüncü kez aday olamaz" yorumu geldi.

"'ADAY OLAMAZ' DİYENLER HUKUK CAHİLİDİR"

Söz konusu değerlendirmelere AKP'den yanıt geldi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Erdoğan 2018'de yeni sisteme göre birinci kez Cumhurbaşkanı oldu. Eski sistemde Cumhurbaşkanını milletvekilleri seçerdi, yeni sistemde halk seçiyor. Halkın seçtiği ilk liderdir ve şu anda ilk dönemidir. Bu dönem de seçilir ve gelecek dönem bir daha aday olmak isterse, o zaman Meclis kararı gerekir. Şimdi parlamenter sistemin geride kaldığı başkanlık sistemimizin ilk dönemini bitiriyoruz. Dolayısıyla şimdiki adaylığı ikinci adaylığı. 'Aday olamaz' diyenler hukuk cahilidir” diye konuştu.