AKP'li belediye önünde yurttaşlar isyan etti!

AKP'li belediye önünde yurttaşlar isyan etti!

Belediye tarafından birçok taşınmazın, başta Ensar gibi vakıflara tahsis edilmesi Üsküdarlı yurttaşlar tarafından protesto edildi. Belediye önünde toplanan ilçe halkı, “Üsküdarlıların malları hiçbir özel kuruma peşkeş çekilemez” dedi.

Üsküdar Belediyesi önünde toplanan bir grup, kamuya ait olan taşınmaz mülklerin 49 yıllığına vakıflara tahsis edildiğini iddia ederek eylem yaptı. Grup ile bir belediye görevlisi arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yaklaşık 100 kişi, öğle saatlerinde Üsküdar Belediye binası önünde toplandı. "Halkın malı halkındır, sorgusuz sualsiz vakıflara devredilemez" yazılı pankart açan grup sloganlar attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Bugün bir gerçeği dile getirmeye, yanlış ve vicdanları sızlatan kararlara itirazlarımızı belirtmeye geldik. Bilinmelidir ki konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. 7 Şubat 2018'de yapılan Üsküdar Belediyesi Meclis toplantısında kamuya, yani biz Üsküdarlılara ait olan taşınmaz mülklerimiz 49 yıllığına Ensar ve başka vakıflara tahsis edildi. Çünkü, hangi kamu varlıklarının ne amaçla kullanılacağını; hangi vakıfların ne amaçla bu varlıklara talip olduğunu, bir kez bile anlatmadınız bize. Üsküdar belediye başkanı, iki taşınmazı tahsis ettiği Ensar Vakfı'nın mütevelli heyeti üyesidir. Bu durum siyaseten de hemşerilik açısından da etik değildir. Resmiyetin diliyle makamın, görev ve yetkinin suiistimalidir, kötüye kullanımıdır. Halka ait taşınmazların kamu dışı yapılara devrine; değil 49 yıllığına, 4 yıllığına bile karşı çıkıyoruz. 

Bizler bu tahsise razı değiliz!”

Hangi kamu varlıklarının ne amaçla kullanılacağını; hangi vakıfların ne amaçla bu varlıklara talip olduğunu, bir kez bile anlatmadınız bize. Bizim olurumuzu almak bir yana, tüm siyasi kimliklere eşit mesafede durarak Üsküdarlıların neye ihtiyacı olduğunu, nasıl bir hizmet istediğini sormadınız, fikrini bile almadınız.

“Resmiyetin diliyle makamın kötüye kullanımıdır”

Dahası var Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, iki taşınmazı tahsis ettiği Ensar Vakfı’nın Mütevelli Heyeti üyesidir. Bu durum siyaseten de hemşehrilik açısından da etik değildir. Resmiyetin diliyle makamın, görev ve yetkinin suiistimalidir, kötüye kullanımıdır” denildi.

Basın açıklamasının ardından bir belediye çalışanı ile grup üyeleri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Polis ekiplerinin araya girmesiyle gerginlik büyümeden sona erdi.