AKP’li Demiröz : Yunanistan şunu bilmeli ki cürmü kadar yer yakar!

AKP’li Demiröz : Yunanistan şunu bilmeli ki cürmü kadar yer yakar!

AKP Manisa İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz dikkat çeken açıklamalar yaptı.

AKP Manisa İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz de bir konuşma yaptı. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye olan tavrını ve Yunanistan'ı eleştiren Demiröz, "Yunanistan'ı görüyorsunuz, adamlar yalan yanlış aldatmaca bilançolarla Avrupa Birliği'ni bile aldatmaya kalktı ama affettiler. 150 milyar Euro IMF kanalıyla yardım yaptılar. Daha sonra döndüler, ‘Siz 2. Dünya Savaşı'nda şöyle zarar ettiniz, böyle zarar ettiniz' diyerek yarısını ona saydılar." dedi.

"Yunanistan çok horozlanıyor"

 Konuşmasına devam eden Demiröz, "Yunanistan şunu bilmeli ki bu aralar çok horozlanıyor, cürmü kadar yer yakar. Ne Fransa'ya ne de Avrupa Birliği'ne güvensin. Hiç kimseye güvenmesin. Bize de horozlanmasın. Döner bakar arkasında kimseyi bulamaz. Onun için biz pandemi sürecinde gerçekten sağlıkta yaptığımız yatırımlar bir feraset örneğidir. Bunu kabul etmek lazım. Pandemi süreci deyip geçmeyin. Bütün dünyayı sarsan bu olaya rağmen hamdolsun Türkiye'de hiçbir gıda sıkıntısı çekmedik. Bugün Avrupa'da duyuyoruz raflarda neler olduğunu. Kış geliyor. Birileri bize ‘Kara kış fonu kurun' diyor ama biz onu kurmayacağız. Bizim her şeyimiz hazır. Ama Avrupa kara kışa hazır değil. Onlar bize başka şeylerden ültimatom vereceklerine önce kendi ekonomilerini, kendi geleceklerini düşünsünler. dedi.

"Türkiye'nin makro durumu çok iyi "

Demiröz: "Bizim ekonomideki, enflasyondaki yükseklik eyvallah, kurdan gelen yükseklik, kurun yüksekliği hepimiz görüyoruz. İnanın hepsi kontrol altında. Sürekli toplantılar yapılıyor. Biraz daha sabırlı olacağız. Yıl başına doğru her şey sisteme oturacak. Türkiye makro alanda yapılanların hepsi doğru.

Makro planda dünyada İngiltere 22,2'yle birinci olurken Türkiye 21,7'yle dünyada en fazla büyümeyi yapan ülke oldu. Bunlar göz ardı edilebilir mi? Biz yapmıyoruz bunu IMF yapıyor çıkarıyor ortaya. O yüzden Türkiye'nin makro durumu çok iyi."

Demiröz, 2022 bütçesinde emekli ve asgari ücretliyi destekleyecek adımlar atacaklarının altını çizdi.

"Bütçeyi yüzde 30 arttırdık. Emekliye destek vereceğiz. 267 barajımız vardı, 600 baraj ilave ettik 876 baraj oldu. Üniversitelerin sayısını 3'e katladık. Havaalanları da öyle. Anlatmakla bitmiyor.

Ama maalesef insanımız görse tanımaz belki döviz deyince, ekonomi deyince ‘Kur niye böyle oldu?' Eyvallah düzelecek. Gerçi senin belki dövizle hiç işin yok belki ama onu da düzelteceğiz. Dünyanın bir problemi bu. Elimizde para arzı çok. Vatandaşta para çok. Belki dağılımda eşitsizlik var.

Onun için üretilen mal miktarı da zaten pandemide düştü. Fiyat yükselir tabi ekonominin kuralı bu. Ama bunu çözeceğiz. Faizler aşağı doğru iniyor. Yakın zamanda inşallah kurlar da aşağı doğru çekilecek. Stabil bir hale gelecek. Türkiye bu girdaptan çıkacak. Sıkıntımız var ama çok şey anlatıldı, yapıldı.

Herkes elini vicdanına koyacak. Emekliye destek vereceğiz. Bu şartlarda yaşanmaz. Biz de onu biliyoruz. Asgari ücretliye destek vereceğiz. Gereğini yapıyoruz. Bütçeyi takip ettiğinizde göreceksiniz. Artık biz altyapılarımızı, barajımızı, yolumuzu her şeyimizi fazlasıyla yaptık. Bundan sonra insanımıza katkı, insanımızın gelirini çoğaltmak için neler yapılabilir ona bakacağız. Eksiğimiz gediğimiz olabilir ama inanın size en yakın olanlar yine bizleriz."