AKP'li isim sokak köpeklerinin uyutulması için 'zorunlu' dedi! Hayvanların öldürülmesine onlar karar verecek

AKP'li isim sokak köpeklerinin uyutulması için 'zorunlu' dedi! Hayvanların öldürülmesine onlar karar verecek

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, başıboş sokak hayvanları ile ilgili "Uyutma olmak zorunda" dedi. Peki, hayvanların öldürülmesine kim karar verecek?

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan sokak hayvanları ile ilgili açıklama AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'den geldi.

AKP'li Güler sokak hayvanlarının 'uyutulmasını’ öngören yasa tasarısıyla verdiği bilgide, düzenlemenin yasada 'ötanazi' olarak tanımlanacağını ve bu uygulamaya kamu yöneticileri ile veteriner hekimlerin karar vereceğini söyledi.

ankara-valiligi-sahipsiz-925-2-41.webp

Güler, temmuz ayında TBMM tatile girmeden Genel Kurul'a sunulması beklenen kanun teklifiyle ilgili CNN Türk yayınında açıklamalarda bulundu. 

"EN ÖNEMLİ BAŞLIK KISIRLAŞTIRMA"

Yasanın hazırlanışı aşamasında toplumun her kesimiyle iletişime geçildiğini iddia eden Güler, "En önemli başlık kısırlaştırma başlığı olacak. Kısırlaştırma ile beraber sahiplendirme, yani hayvansever vatandaşlarımızı sahiplendirmeye özendirmemiz gerekiyor" dedi.

UYUTMA OLACAK MI?

Düzenlemede ‘uyutmanın’ da olacağını söyleyen Güler, "Uyutulma olacak mı?" sorusuna "Olmak zorunda" diye yanıt vererek şunları söyledi:

"5996 sayılı veterinerlik hizmetleri kanunu ile toplumsal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hastalıklı ve sahiplendirilme imkanı olmayan, beslenme zorluğu çeken hayvanlarımız var. Dolayısıyla barınaktaki diğer hayvanlarında sağlığını korumak zorundasınız."

"SOKAKLARIN GÜVENLİ HALE GELMESİ GEREKİYOR"

Yasadaki isminin 'ötanazi' olacağını vurgulayan Güler, "Soğuk vardır, açlık vardır, saldırı vardır ve hastalıklar vardır yani hayvanlarımızın güvenli alana alınması gerekiyor. Sokakların güvenli hale gelmesi gerekiyor. Bu köpeklerin mutlaka toplanması lazım. Ve nitelikli, kalitesi yüksek barınaklara alınması gerekiyor" dedi.

ÖLDÜRMEYE KİM KARAR VERECEK?

Güler, "Barınağa alınan bir köpeğe ötanazi uygulanmasına kim karar verecek?" şeklindeki soru üzerine, "Veteriner hekim kontrolünde buraları kuruyorlar. Hekimlerimizin kontrolünde ortaya çıkacak hususlardır. Kuduz hastalığı, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış ve rehabilite edilemeyecek boyutta vahşi bir hal almış köpekler var. Bunların tabii tespit ve kararını verecek de barınaktaki yönetici veteriner hekim ve kamu yöneticileri olacaktır" açıklamasında bulundu.