AKP'li Yediyıldız ayakkabı yalarken, tüm dünya bunu konuştu

AKP'li Yediyıldız ayakkabı yalarken, tüm dünya bunu konuştu

AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayakkabısını yalarken, Dünya’dan yaklaşık 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden radyo sinyali alındığı ortaya çıktı.

Türkiye, AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı övmede dozu kaçırıp mide bulandıran, "Ayakkabısını elimizle yalamamız lazım" ifadelerini kullanırken dünyayı ilgilendiren çok önemli bir gelişme oldu.

9 MİLYAR IŞIK YILI UZAKLIKTAKİ GALAKSİDEN RADYO SİNALİ ALINDI

Bilim insanları, Dünya’dan yaklaşık 9 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden radyo sinyali aldı. “SDSSJ0826+5630” adlı galaksiden gelen sinyal, Hindistan’daki dev bir teleskop yardımıyla yakalandı. Söz konusu keşfin, yıldızların ve galaksilerin oluşumuna ışık tutabileceği belirtildi.

Kanada ve Hindistan’daki araştırmacılar, Hindistan’daki dev bir teleskop yardımıyla “SDSSJ0826+5630” adlı galaksiden gelen sinyali yakaladı. Radyo dalgasının gökbilimcilerin geçmişe bakmalarını ve 13.7 milyar yaşında olduğu düşünülen erken evreni anlamalarını sağlayabileceği belirtildi.

ekran-goruntusu-2023-01-24-092303.png

TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ

Bir uzaylıdan gelmediği belirtilen sinyalin, bu kadar uzun bir mesafeden alınan türünün ilk örneği olduğu ifade edildi. 

DÜNYA'DAN ÇOK DAHA UZAKTAKİ GALAKSİLERİN YAPISINI ANLAMADA YARDIMCI OLACAK

McGill Üniversitesi'nde araştırma yapan Kozmolog Arnab Chakraborty, tespit edilen sinyal hakkında “Bir galaksi farklı türde radyo sinyalleri yayar. Şimdiye kadar, bu özel sinyali yalnızca yakındaki bir galaksiden yakalamak mümkündü. Bu da bilgimizi Dünya'ya daha yakın galaksilerle sınırlıyordu. Yakalanan sinyal, Dünya'dan çok daha uzak mesafelerdeki galaksilerin yapılarını anlamamıza yardımcı olacak" dedi.

Arnab Chakraborty ayrıca, yakalan sinyal için "Bu, zamanda 8,8 milyar yıllık bir geçmişe bakmaya karşılık geliyor" ifadesinde bulundu.