AKP'nin 5 yıldır beklettiği metro projesinin kredisi İBB Meclisi'nde onaylandı!

AKP'nin 5 yıldır beklettiği metro projesinin kredisi İBB Meclisi'nde onaylandı!

İBB Meclisi'nde AKP'nin 1 yıldır beklettiği Kirazlı-Halkalı Metro Projesi'nin kredisi, meclis çoğunluğunun CHP'ye geçmesiyle onaylandı.

İBB'nin 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. İç borçlanma talebine, 5 yıl sonra meclisten onay çıktı. Oylamada, 5 yıl boyunca borçlanma taleplerini bekleten AKP grubunun da evet oyu vermesi dikkatlerden kaçmadı.

2019'DAN BERİ AKP TARAFINDAN BEKLETİLİYORDU

Yerel seçimlerin ardından ardından CHP'nin çoğunluğu elde ettiği İBB Meclisi’nin yeni dönemin ikinci toplantısında, İBB yönetiminin yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından karara bağlanmadan bekletilen borçlanma talepleri gündeme geldi. 2019 yılından beri komisyon bekletilen dosya oya sunuldu

EKREM İMAMOĞLU'NA YETKİ VERİLDİ

İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. Bu durumda iç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

ekran-goruntusu-2024-04-18-230314.png

KİRAZLI-HALKALI METRO PROJESİNDE KULLANILACAK

2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma talebi ve pandemi nedeniyle bozulan nakit akışını iyileştirilebilmesi için istenen ve 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı. Kirazlı-Halkalı Metro Projesinin finansmanında kullanılmak üzere 2023 yılından bu yana komisyonda bekleyen 250 milyon 361 bin 766 dolarlık dış borçlanma için de İBB Başkanı’na yetki verildi.

AKP'LİLER DE 'EVET' DEMEK ZORUNDA KALDI

Böylece toplam 4.2 milyar TL’lik iç borçlanma ile 250 milyon dolarlık dış borçlanma meclisten onay almış oldu. Bütün teklifler AKP'lilerin de katılımıyla ve oybirliği ile kabul edildi.