Alaattin Çakıcı hakkında karar çıktı! HEDEP'li Gergerlioğlu'ndan ilk açıklama

Alaattin Çakıcı hakkında karar çıktı! HEDEP'li Gergerlioğlu'ndan ilk açıklama

HEDEP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından organize suç örgütü yöneticiliğinden hüküm giyen Alaattin Çakıcı hakkında yapılan suç duyurunda karar çıktı.

Alaattin Çakıcı, 15 Kasım'da “Lafını bilmez kandil uzantısı Osman Ömer Faruk Gergerlioğlu lafını bilmeyen densiz” diyerek sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. 

HEDEP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Çakıcı'nın bu paylaşımının ardından "Sesli ve yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. 

SAVCILIK'TAN 'KOVUŞTURMAYA YER YOK' KARARI

Cumhuriyet'in haberine göre Savcılık, 1 hafta sonra Alaattin Çakıcı hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verdi. Çakıcı'nın paylaşımında Gergerlioğlu için "Osman" ismi de eklenerek "Osman Ömer Faruk Gergerlioğlu" denilmesine rağmen savcılığın takipsizlik gerekçesinde, Gergerlioğlu’nun isminin zikredilmediğinin belirtilmesi ve kovuşturma açılması durumunda Çakıcı’nın lekelenmeme hakkının ihlal edileceğinin kaydedilmesi dikkat çekti. 

SAVCILIĞIN TAKİPSİZLİK KARARI

Takipsizlik kararı şöyle:

“…Sosyâl medya paylaşımında müştekinin ismi zikredilmediği gibi müşteki için yazıldığını çağrıştıracak bir ifadenin de kullanılmadığı, neticede bu yorumda yazılı ifadelerin müşteki için sarf edildiğini açıkça ortaya koyacak herhangi bir işaret veya ibare de olmadığından şüpheye yer bırakmayacak şekilde müştekiye hakaret edildiğine dair Türk Ceza Kanunu 126. maddesi kapsamında duraksanmayacak bir durumun bulunmadığı, Yargıtay 4. Ceza Dairesinin 2020/9499 Esas ve 20/15030 Karar nolu ilam ve benzer ilamlarında da belirtildiği üzere ‘Sanığın iddianamede yer alan ifadelerinin TCK’nın 126. maddesinde belirtildiği üzere duraksamaya yol açmayacak bir şekilde katılanın şahsına yönelik olduğunun anlaşılamaması ve dolayısıyla matufiyet şartının olayda gerçekleşmediği gözetilmeden, unsurları oluşmayan hakaret suçundan beraati yerine yasal ve yeterli olmayan gerekçeyle mahkumiyetine karar verilmesinin’ bozma nedeni kabul edildiği, lekelenmeme hakkını ihlal edeceği, müşteki vekili tarafından yorumun müvekkiline yönelik yapılmış bir hakaret olduğu iddiası dışında bir delil bulunmadığı, tahmin veya varsayım ile suç isnat edilerek kamu davası açılmasının hukuki olmadığı, varsayımla açılmış bir kamu davasının şikayet edilen kişinin adil yargılanma ve lekelenmeme haklarını ihlal edebileceği, neticede somut olayda müştekiye yönelik hakaret suçunun işlendiğine dair yeterli şüphe oluşturacak nitelikte somut bir delil bulunmadığı anlaşılmakla…”

"NASIL OLUR DA APAÇIK İSMİM GEÇTİĞİ HALDE MATUFİYET YOKTUR KARARI VEREBİLİYOR?"

HEDEP’li Gergerlioğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisine yönelik “terörist” söylemine yanıt verdiğini hatırlatarak, bu yanıtına cevabın da kendisine hakaret eden Alaattin Çakıcı tarafından verildiğini söyledi. Takipsizlik kararını eleştiren Gergerlioğlu, şunları söyledi: 

“Biz hakaret ve tehdit ile ilgili başvuru yaptık, sadece hakaret açısından değerlendirmiş. Tehdit ile ilgili bir değerlendirme yapmamış. Bu konuya itiraz edeceğiz. Olacak iş değil. Bu kadar apaçık yanlış karar ve yanlış ötesi bir karar olacak bir karar değil. Savcı İ.A. bu kararı vermiş. Kamuoyu dikkatine sunmak istiyorum bu kararı. Nasıl olur da apaçık ismim geçtiği halde matufiyet yoktur kararı verebiliyor. Bu olacak iş değil. Bu savcının daha önceki kararlarında da kendisi hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikayette bulunduğum bir savcı. Öncesinde kendisini şikayet ettiğim bir savcıya suç duyurusu metni iletilmiş ve kararı bu savcı vermiş."