Alkol yasağına CHP’den tepki:  “Anayasa’nın 14.maddesine aykırı”

Alkol yasağına CHP’den tepki: “Anayasa’nın 14.maddesine aykırı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Alkollü içeceklerin yasaklanması Anayasa’nın 14.Maddesi'ne aykırıdır. Kararlar hukuk devleti değil çadır devleti kurallarını ortaya koyuyor. 'Şahsım öyle istedi öyle olacak!' deniliyor" sözleriyle yasağı eleştirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 17 günlük tam kapanma genelgesinde yer almamasına rağmen tekel bayilerine getirilen "alkollü içki satışı yasağının" şimdi de valiliklerin il hıfzıssıhha kurullarınca yapılmaya çalışıldığını söyledi. Ağbaba, “Alkollü içeceklerin yasaklanması Anayasa’nın 14. Maddesi'ne aykırıdır. Alınan kararlar hukuk devleti değil çadır devleti kurallarını ortaya koyuyor. 'Şahsım öyle istedi öyle olacak!' deniliyor" sözleriyle yasağı eleştirdi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, koronavirüs salgınında artan vaka ve can kayıpları sebebiyle alınan 17 günlük tam kapanma kararıyla birlikte "alkollü içki satışının yasaklanmaya" çalışılmasına tepki gösterdi. Tam kapanmaya ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, "alkollü içki satışının yasaklanmasına" yönelik herhangi bir madde yer almadığına dikkat çeken Ağbaba, valiliklerin il hıfzıssıhha kurullarınca bu kararın alınmaya çalışıldığını açıkladı.

AKP hükümetinin salgını gerekçe göstererek alkollü içki yasağıyla yeni bir gündem belirlemeye çalıştığını ifade eden Ağbaba, "Salgını bahane ederek insanların yaşam tarzlarına doğrudan müdahale ediyor. Anayasa’da belirlenmiş haklar genelgelerle sınırlanamazken, günlerdir yasak açıklamaları yapılıyor" dedi.

Alkollü içeceklerin satışının yasaklanmasının Anayasa'nın 14. Maddesi'ne aykırı olduğuna dikkat çeken Ağbaba'nın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"KİŞİ HAK VE HÜRRİYETLERİNE MÜDAHALEDİR"

Valilerin başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurullarından alınan kararlar, AKP’nin genelge ile yapamadığını, İl başkanı gibi çalıştırdığı Valiler eliyle yaptırmasıdır. Alınan bu kararlar, direkt özel yaşama, kişi hak ve hürriyetlerine müdahaledir.

"ÇADIR DEVLETİ KURALLARI"

Yazılı hiçbir yasa maddesine dayandırılmayan ve bu nedenle hukuka aykırılık söz konusuyken, yasağın alt yapısını hazırlamak için İl Hıfzıssıhha kurullarının kullanılması da ayrı bir tartışma konusudur. Tamamen keyfi tamamen hukuk dışı, alınan kararlar hukuk devleti değil çadır devleti kurallarını ortaya koyuyor. ’Şahsım öyle istedi öyle olacak!’ deniliyor.

"TEOKRATİK DEVLET ÖZLEMLERİ İFŞA OLMUŞTUR"

Bugün yaşananlar hepimize gösteriyor ki laik devletin düşmanlarının teokratik devlet özlemleri ifşa olmuştur, ortaya çıkmıştır. Alkollü içeceklerin yasaklanması Anayasa’nın 14. Maddesine aykırıdır. Anayasa hükümlerinden hiçbirisi devlete veya kişilere, Anayasa ile tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesine ya da Anayasa’da belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Ve yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 18. Maddesine de aykırılık teşkil eder.

"İNSANLAR 17 GÜN NE YİYECEK DİYE DÜŞÜNMEYENLER NE İÇECEĞİNE MÜDAHALE EDEMEZ"

Tüm işyerlerini bir kuruş destek vermeden kapatanlar, bu insanlar 17 gün ne yiyecek diye düşünmeyenler ne içeceğine de müdahale edemez. Kişi hak ve hürriyetlerine aykırıdır. Kimsenin özel yaşamına, ne yiyip içtiğine karışamazsın! Anayasa’da belirlenmiş hakları kafana göre çıkardığın bildirilerle sınırlayamazsın.

"AÇIKÇA HUKUKA AYKIRIDIR"

Alkollü ürünler satış yasağı kararının salgınla mücadeleyle bir ilgisi yoktur, tamamen ideolojiktir, hayat tarzına müdahalesinin açıkça örneğidir. Alınan bu yasak kararları hiçbir şekilde kabul edilemez! Açıkça hukuka aykırıdır ve bununla ilgili gereken tüm itirazlarımızı tüm platformlarda yapacağız.