Altılı masadaki liderlerin akıbeti ne olacak? İsmail Saymaz yazdı

Altılı masadaki liderlerin akıbeti ne olacak? İsmail Saymaz yazdı

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı merakla beklenirken, masayı oluşturan liderlerle ilgili ise dikkat çeken bir yazı kaleme alındı.

Halk Tv yazarı İsmail Saymaz, muhalefetten önemli bir isimle yaptığı konuşmayı ve altılı masanın cumhurbaşkanlığı ve Kabine planını okurlarıyla paylaştı. 

İşte gazeteci İsmail Saymaz'ın yazısından detaylar...

"1 NO'LU KARARNAME"

"Doğrusu, dün telefonum çalana kadar ben Davutoğlu’nun şahsi görüşlerini aktardığını düşünüyordum. Meğer böyle değilmiş. Telefonu açtım. Karşımda, muhalif bir politikacı vardı.

Dedi ki: 'Altılı Masa’nın 1 No’lu kararnamesinden haberiniz yok mu?'

Gerçekten haberim yoktu. Sır gibi saklanan ‘Geçiş Sürecinin Yol Haritası’na göre ilkin şu olacak: “Cumhurbaşkanı adayı seçim öncesi kamuoyuna güçlendirilmiş parlamenter sistem ilkelerine uygun hareket edeceğini açıklayacak."

"ALTI LİDER YA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK YA DA KABİNEYE GİRECEK"

"Altılı Masa’nın adayı seçimi kazanınca ikinci adıma geçilecek. Altı lider ya cumhurbaşkanı yardımcısı sıfatıyla kabineye girecek ya da yerine bir vekil görevlendirecek.

Kaynağım 5 Ocak'taki Altılı Masa toplantısında ilk senaryonun benimsendiğini ileri sürüyor. Eğer böyleyse liderler milletvekili olamayacak demektir.
Altı partiye, oy oranına bakılmaksızın birer bakanlık verilecek. Oy oranı nispetinde bakanlık sayısı artacak."

"YETKİ PAYLAŞIMI NASIL OLACAK?"

"Üçüncü adım. ‘Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda şöyle yazıyor: “Cumhurbaşkanı geçiş sürecinde yürütme yetkisi ve görevini katılımcılık anlayışı ve yetki paylaşımı esasına göre kullanacak.”
Peki, yetki paylaşımı nasıl olacak?
“Altılı Masa’nın 1 No’lu kararnamesi” ile elbette."

"CUMHURBAŞKANI YETKİLERİ"

"Geçiş Sürecinin Yol Haritası’ndan: "Cumhurbaşkanı yardımcılarına ve bakanlara yetki paylaşımı, meclis seçimlerinden sonra çıkarılacak cumhurbaşkanı kararnamesiyle belirlenecek."

Ayrıca: “Kanun ve kanun hükmünde kararnamelerle cumhurbaşkanına verilen yetkiler Anayasa değişikliği ile uyum sağlamak üzere tek bir KHK ile değiştirilecek. Ve bu Bakanlar Kurulu ile bakanlıklar tarafından kullanılacak şekilde yeniden düzenlenecek."

"KABİNE MUTABAKATI"

"Ayrıca cumhurbaşkanının seçimin yenilenmesine karar verme, OHAL ilan etme, milli güvenlik politikalarını belirleme ve tedbirler alma görev ve yetkilerini ‘kabinenin mutabakatıyla’ kullanacağı karara bağlanıyor.

Diyanet, MİT, Genelkurmay ve Merkez Bankası'nın başkanları belirlenirken, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’a üye atanırken, cumhurbaşkanı ve yardımcıları birlikte karar verecek."