Anagold Madencilik 'siyanür' sızıntısını doğrulamıştı! Altın madeninin faaliyeti durduruldu

Anagold Madencilik 'siyanür' sızıntısını doğrulamıştı! Altın madeninin faaliyeti durduruldu

Erzincan'daki altın madeninin işletmecisi Anagold Madencilik'in siyanür sızıntısına ilişkin açıklamasında, "Solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg'dır" denildi. Madenin faaliyeti Bakanlık tarafından durduruldu.

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni'nden Fırat Nehri ve İliç Barajı'na siyanür sızdığı iddialarına ilişkin madeni işleten Anagold Madencilik, internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı. Dökülen siyanür miktarının 8 kilogram olduğunu ve 'hemen temizlendiğini' ileri süren şirketin açıklamasında, "Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kg'dır. Sosyal medyada yer alan asılsız iddialara göre tonlarca siyanür döküntüsü olduğu ve Fırat Nehri'ni etkilediği iddiaları tamamen yanlıştır" denildi.

Açıklamada, "Atmosfere siyanür deşarjı yoktur. Siyanürle işlem yapılmayan otoklavlardan gerçekleşen emisyonun, mevzuata uygun olup olmadığının teyit edilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen akredite laboratuvarlar tarafından ölçümler yapılmakta ve sonuçlar aynı Bakanlık tarafından incelenip onaylanmaktadır" ifadeleri yer aldı. 

Yazılı açıklamanın sonunda, "Anagol, devletten sonra bölgedeki en büyük işveren ve yatırımcı olup, ilgili mevzuat ve uluslarası standartlara tamamen uygun bir şekilde faaliyetlerini sürdüreceğini taahhüt ederek, Türkiye ekonomisine ve yerel ekonomiye değer katmaya devam edecektir" denildi.

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madeni işletmesinin faaliyetini çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle durdurdu.