Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Bursa Gemlik'te meydana gelen depremlerin ardından Android telefonlardaki erken uyarı sistemi gündem oldu. Peki, Android telefonlarda Deprem Uyarı Sistemi nasıl açılır?

Bursa'da meydana gelen 5.1 ve 4.5'lik depremlerin ardından Android telefonu olanalr, depreme karşı ilk uyarıyı Google Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde sarsıntıdan çok kısa süre önce aldılar. Peki, Android telefon kullanıcıları erken deprem uyarı sistemini nasıl çalıştırabilir?

androidnyk-sh25-v01-1-width-1300.jpg

Android Deprem Uyarı Sistemi, birçok Android telefonda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılayan bir sistem. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin büyüklüğüne ve yoğunluğuna bağlı olarak “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” şeklinde iki ayrı uyarı gönderebiliyor. Erken deprem uyarı sistemi, cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri Android işletim sistemli telefonlarda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar ise cihaz ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

sddefault.jpg

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Ayarlar Menüsüne Giriş: Telefonunuzun ana ekranından "Ayarlar" uygulamasına gidin.

Konum Ayarlarına Ulaşım: Ayarlar menüsünde "Konum" ya da "Konum ve Güvenlik" seçeneğine tıklayın.

Deprem Uyarıları Sekmesine Girme: Konum ayarları içerisinde "Gelişmiş" ya da benzer bir isimle etiketlenmiş bir sekmeye tıklayın. Ardından "Deprem Uyarıları" veya "Acil Durum Uyarıları" seçeneğine gidin.

Deprem Uyarılarını Açma/Kapama: Bu bölümde "Deprem Uyarıları" aktif hale getirilecek bir seçenek olacaktır. Eğer bu seçenek kapalıysa, üzerine dokunarak açabilirsiniz. Eğer zaten açık durumdaysa, bu özellik zaten etkin demektir.

ekran-goruntusu-2023-12-04-233142.png

Bu adımları takip ederek, Android telefonunuzun bulunduğunuz bölgedeki depremler hakkında sizi uyarabilmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki bu özellik, cihazınızın ivmeölçerini kullanarak sarsıntıları algılar ve bölgenizdeki depremlere dair uyarılar gönderir.