Antalya, Muratpaşa'da Başkan Ümit Uysal öğrenci konukevini törenle açtı!

Antalya, Muratpaşa'da Başkan Ümit Uysal öğrenci konukevini törenle açtı!

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin ikinci öğrenci konukevinin açılış töreninde, Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Çocuklarımızı barınma imkanından yoksun bırakmamak kamunun temel görevlerinden bir tanesidir. Diğer söylenecek her şey teferruattır” dedi.

Üniversite kazanan öğrencilerin yurt bulamama sorunu Türkiye gündemine oturmuştu. Devletin yetersiz yurtları öğrencileri zora sokmuş öğrenciler de eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışmıştı. CHP'li belediyeler hemen harekete geçerek mağdur öğrencilere el uzattı. 

Öğrencilere el uzatan başkanlardan biri de Antalya'nın başarılı belediye başkanlarından Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal... 

Uysal, Belediye'nin ikinci öğrenci konukevinin açılışını yaptı. 

ogrenci-konukevi-acilis-1.jpg

Öğrenci konukevi törenle açıldı

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin ikinci öğrenci konukevinin açılış töreninde, Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Çocuklarımızı barınma imkanından yoksun bırakmamak kamunun temel görevlerinden bir tanesidir. Diğer söylenecek her şey teferruattır” dedi. 

Muratpaşa Belediyesi,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, Meydankavağı Mahallesi’nde ikinci öğrenci konukevini hizmete açtı. Açılışa Başkan Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken törende CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, siyasi partilerin il başkanları ve yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri yer aldı. 

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende,konukevinde kalan Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü birinci sınıf öğrencisi Adile Ünver, Muratpaşa Belediyesi öğrenci konukevine yerleştiği ana kadar yaşadıklarını anlattı. Buraya gelmeden önce kalacak bir yer bulamak için birçok yere başvurduğunu belirten Ünver, şunları söyledi:

“Hiçbirinden olumlu cevap alamadım.Bulabildiklerim ise maddi olarak karşılayabileceğimiz gibi değildi.Babam kanser hastası. Ailemi maddi olarak bu dar boğaza sokmak istediğim için ve sadece kalacak bir yer bulamadığım için üniversiteyi bırakmayı dahi düşündüm.Tam da böyle bir çaresizlik içindeyken, Belediye Başkanımız Ümit Uysal’ın ikinci öğrenci konukevinin açılacağına yönelik açıklamalarına gördüm.Başvurdum ve kabul edildim. Çok kısa bir süre içinde de bu öğrenci konukevine yerleştim. Her şey bu kadar basit, çabuk ve güzel oldu.”

CUMHURİYET’İN DEĞERİ

Törende, Başkan Ümit Uysal ise konuşmasına “Cumhuriyet’imizin 98’inci yıl dönümü hepimize, ülkemize ve bütün insanlığa kutlu olsun” sözleriyle başladı. Cumhuriyetin değerinin, tehdit altında olmadığı zamanlar fark edilemediğini belirten Başkan Uysal, “Cumhuriyetin değerleri, çağın gereklerine göre kendi uyarlayabilecek esneklikte evrensel ilkeler olmasına rağmen, ara ara, rehavete kapıldığımız anlarda bilinmez. Ya da çok dogmatik yorumlamaya kalkışınlar olur. Onlar, aslında, cumhuriyet değerlerine zarar da verirler” diye konuştu.   

FABRİKA AYARLARI

Bunun karşısında ‘fabrika ayarlarını’ bilmekle yükümlü olunduğunun altını çizen Başkan Uysal,

“O, bizim çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma anahtarımızdır. Denizde yön kaybettiğiniz zaman baktığınız işaret taşı gibi cumhuriyet değerleri ve Cumhuriyet’imiz toplumumun, uygarlığın kerteriz taşıdır. Bizimle aynı kültürü paylaşan ülkelerin hepsinin ışığıdır, güneşidir. 98 yıl önce Cumhuriyet’imizi ilan edenleri bir kez daha, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, sevgiyle, saygıyla, rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

ogrenci-konukevi-acilis-4.jpg

SOSYAL DEVLET ŞEMSİYESİ

Başkan Uysal, özellikle üniversite öğrencilerine yönelik gerekli barınma imkanlarının sağlanmasında kamunun sosyal devlet işlevini ortaya koyamaması, gerekli duyarlılığı gösterememesinin birtakım toplumsal değerlerin fazlasıyla aşınmasıyla sonuçlandığını söyledi.Bunun tehlikeli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Başkan Uysal,bu durumu fırsat bilen özel organizasyonların, ‘gelecek kuşakların zihin yapısını ambargo altında almaya’ kalktıklarını söyledi. Başkan Uysal, “Şimdi, bazı tehditler yaşayınca, hepimiz toplum olarak iyi ders aldık. Bundan sonra hiçbir üniversite öğrencimizi, hiçbir çocuğumuzu kamunun sosyal devlet şemsiyesinin dışında tutmamayı öğreniriz” dedi. Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızı barınma imkanından yoksun bırakmamak kamunun temel görevlerinden bir tanesidir. Diğer söylenecek her şey teferruattır. İşte bu yaklaşımın parçası olarak, geçim sıkıntısı, ekonomik kriz, yaşam şartlarındaki kötüleşme gibi üniversite öğrencilerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı, ailelerimizi çok olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında ikinci öğrenci yurdumuzu da sizlerden aldığımız güçle, Muratpaşalılarının vergileriyle hayata geçiriyoruz. 513 bin Muratpaşalının gücüyle bunu yapıyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”    

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Konuşmaların ardından, Muratpaşa Belediyesi’nin ikinci öğrenci konukevinin açılışı gerçekleştirildi. Açılış gerçekleştirilen kız öğrenci konukevi, 2+1 ve 1+1 dairelerden oluşan bağımsız bölümlere sahip. Her dairenin 4 ve 6 öğrencinin kalabileceği şekilde düzenlendiğini konukevinde, her dairede çalışma masaları ve ranzalarla birlikte ortak kullanım alanında kanepe, masa, buzdolabı, ütü masası gibi bir evde bulunabilecek tüm eşyalaryer alıyor. Konukevi, 60 öğrenci kapasitesine sahip.