Araba gafında yeni skandal: Tutanak, "Yerli araba var mıydı?" şeklinde değiştirilmiş

Araba gafında yeni skandal: Tutanak, "Yerli araba var mıydı?" şeklinde değiştirilmiş

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök'ün "18 yıl önce Türkiye'de araba yoktu" sözleriyle tartışma konusu olan Ök'ün sosyal medya hesabından yaptığı “Bahsettiğim yerli ve milli arabamız TOGG idi” paylaşımı ardından tutanakların değiştirildiği öğrenildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2021 bütçe görüşmelerinin yapıldığı sırada AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök AKP iktidarından önce Türkiye'de araba olmadığını iddia etmiş ve bu durum sosyal medyada çok konuşulmuştu.

Ök,  sosyal medya hesabından "Bahsettiğim yerli ve milli arabamız TOGG" paylaşımı yaparak düzeltilmiş tutanak görseli paylaştı. Değiştirilen tutanakların peşine düşen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, tutanağın neden değiştirildiğini öğrenmek için resmi yazıyla başvuruda bulundu.

"18 yıl önce araba mı vardı?" derken TOGG'u kast ettiğini ifade eden Nilgün Ök, sosyal medya hesabından TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı'na ait 19 Kasım 2020 tarihli Plan ve Bütçe Komisyonu tutanak görselini paylaşımda bulundu. Paylaşılan görselde sonradan eklenen 'Yerli' sözcüğü dikkat çekti. Ök'ün "Araba var mıydı?" sözünü "Yerli araba var mıydı, yerli araba" olarak değiştirdiği anlaşıldı.


Ök'ün tutanak görselini paylaşmasının ardından Süleyman Bülbül'ün TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı'ndan kaydedilen görüntüleri istemesi üzerine tutanaklar birkaç saat içinde eski haline çevrildi. Bülbül, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Meclis Başkanlığı birkaç saatliğine de olsa Sayın Nilgün Ök'ün isteğini yerine getirip tutanakları değiştirmiş. Tweet atıldıktan sonra tutanaklar eski haline döndü 'yerli' uçtu 'araba' kaldı"  ifadesinde bulundu.


 
Bülbül şöyle dedi: "Meclis tutanakları, milletvekillerinin söylediği sözler üzerinden yazılır. Ancak bu olayda AKP'li bir vekilin adeta ricasıyla, söylemediği bir söz tutanağa geçirilmiştir. Olayın gündeme düşmesi nedeniyle tutanaklar, eski haline getirilmiştir. Üzüldüğüm nokta şu Meclis tutanakları bu kadar kolay değiştiriliyorsa bilmediğimiz neler oluyor? Çok basit gibi görünen, TBMM çatısında kabul edilebilir bir durum değildir"