Arınç, Ergenekon davasının gizli tanığına Cihaner üzerinden tepki gösterdi 

Arınç, Ergenekon davasının gizli tanığına Cihaner üzerinden tepki gösterdi 

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'Türkiye bağırsaklarını temizliyor' diyerek sahip çıktığı Ergenekon davasında 'gizli tanık Efe' olarak anılan eski Savcı Bayram Bozkurt'un, damadı Ekrem Yeter hakkında söylediklerine tepki gösterdi.

Erzincan'da 2009 yılında 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya koydukları iddiasıyla dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ile eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın, 'Ergenekon terör örgütü üyeliği, resmi belgede sahtecilik ve tehdit' suçlamasıyla yargılandığı ve geçen yıl tüm sanıkların beraatıyla sonuçlanan davada, 'gizli tanık Efe' olarak kayıtlara geçen eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt'un FETÖ davasında verdiği ifadeye Arınç'tan tepki geldi.

DAMADI 'MAHREM İMAM' İDDİASI

Arınç'ın 'Türkiye'nin bağırsaklarının temizlenmesi' olarak nitelendirdiği Ergenekon ve Balyoz davalarının 'gizli tanığı Efe', verdiği bir ifadede Arınç'ın tutuksuz yargılanan damadı Ekrem Yeter'in 'FETÖ'nün mahrem imamı olduğunu' söyledi.

CİHANER'İN SES KAYDINI PAYLAŞTI

Arınç, bu ifadeler üzerine Twitter'dan "Gizli Tanık Efe olarak bilinen Bayram Bozkurt'un, damadım Ekrem Yeter hakkında 'mahrem imam' vb şeklindeki yalan, iftira ve saçmalıklarını haber yapan medya kuruluşları! Buyrun, gizli tanık, açık müfteri Bayram Bozkurt kimmiş dinleyin" mesajını yazarak RS FM'de Yavuz Oğhan'a konuşan İlhan Cihaner'in ses kaydını paylaştı. Arınç'ın savcıları ve hakimleri için “Onlara bütün Türkiye’nin demokrasi adına büyük bir borcu var” dediği Ergenekon davasında tutuklanan Cihaner'in konuşmasını paylaşması dikkat çekti.

CİHANER'İN ODASININ BASILMASINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: TUH SANA, BÖYLE BASILMA OLMAZ

Cihaner, dava kapsamında Erzincan Başsavcılığı makamı basılarak gözaltına alınmış, evinde yapılan aramada kızının çizgi film CD'lerine dahi el konulmuştu. Arınç, daha sonra Cihaner'in makamının basılmadığını savunmuş ve şunları söylemişti:

"O yer mahkeme içinde bir odaysa 'Burayı bastı' denmez. Türkiye'de en önemli televizyon kanallarından birisi bunu bilerek istismar ediyor. 'Başsavcılık basıldı' diyor, 'Adliye basıldı' diyor. Tuh sana, böyle basılma olmaz. Bu çok terbiyesiz Onun yapması gereken şudur. Başsavcının iş yerinde arama yaptı. Ama Berduş dilinde nedir; basmak. Ama bunlar darbe geleneğinden geldiği için hep basmaya alışmışlar. Ama kafaları basmıyor hâlâ, Türkiye'de çok şeyler değişti."