Asgari ücret ne kadar olacak? İşte komisyonun ardından söylenen ilk rakam

Asgari ücret ne kadar olacak? İşte komisyonun ardından söylenen ilk rakam

'Asgari ücret ne kadar olacak?' sorusu milyonlarca çalışan tarafından en çok sorulan soru oldu. Asgari Ücret Komisyon toplantısından sonra söylenen ilk rakam ise belli oldu.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, Asgari Ücret Komisyon toplantısının ardından asgari ücrete yapılacak zamla ilgili ilk rakamı paylaştı. Buna göre Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-iş) Genel Sekteri Nazmi Irgat, asgari ücrete ilişkin rakam sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

"15 MİLYON 200 BİN ÇALIŞAN VAR"

"Enflasyon oranlarını ortaya koyduk. İnsanca yaşayabilecek bir ücreti insanların hak ettiğini ifade ettik. Bugün itibariyle 15 milyon 200 bin çalışan var. Bunların 2 milyon 200 bini örgütlü. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücreti ifade ettik."

"6 BİN 391 LİRA AÇLIK SINIRINI İFADE ETTİK"

Asgari ücretle ilgili açlık sınırını işaret eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Geldiğimiz noktada işverenlerin istekleri oldu. 6.391 lira açlık sınırını ifade ettik, bunun altında kalmasın dedik. Enflasyon oranlarını ifade ettik, yarınki toplantımızda bunları görüşeceğiz. Toplantı olması gerekiyor çünkü son toplantı olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.