Asos'ta PKK'ya büyük darbe

Asos'ta PKK'ya büyük darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki Asos bölgesine düzenlediği hava harekatlarında PKK'ya ait 77 hedefi vururken 80'den fazla PKK'lı etkisiz hale getirdi.

Türkiye sınırına yaklaşık 150 kilometre mesafede bulunan Asos bölgesine yığınak yapan PKK'ya büyük darbe vuruldu. Türk savaş uçaklarınının son dönemlerde sınır hattı haricinde ilk kez Kuzey Irak'ta daha içeriye girerek PKK hedeflerini vurduğu belirtildi.

Kuzey Irak'taki Asos bölgesine PKK'nın yığınak yaptıklarının tespit edilmesi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri düğmeye bastı. Türk Silahlı Kuvvetleri Asos bölgesine geniş kapsamlı 2 ayrı hava harekatı düzenlendi. Asos bölgesine ilk hava harekatı 27 Kasım 2017 tarihinde düzenlendi. Türk savaş uçaklarının katıldığı hava harekatında PKK'ya ait olduğu tespit edilen silah deposu, sığınak, barınak ve benzeri toplam 36 hedef imha edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bu hava harekatına yapılan ikinci bilgilendirmede ; bölgeden elde edilen ilk bilgiler ışığında hava harekatı sonucunda bölge sorumlularının da yer aldığı 80'den fazla PKK'lı etkisiz hale getirildiği, çok sayıda yaralı PKK'lının bulunduğu, ölü sayısının daha da artabileceği belirtildi.  Ayrıca saldırıda büyük bir cephanelik, silahlı 2 araç ve PKK  tarafından kullanılan sığınak ve barınakların büyük oranda tahrip edildiğinin tespit edildiği belirtildi. Asos bölgesine dün düzenlenen ikinci hava harekatında ise PKK'ya ait olduğu tespit edilen silah deposu, sığınak, barınak ve benzeri toplam 36 hedef başarıyla tahrip edildi. Kuzey Irak'taki Erbil, Kerkük ve Süleymaniye üçgeninde bulunan Asos bölgesi Türkiye sınırına yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta.

Son dönemlerde PKK'nın bu bölgede yığınak yaptığı tespit edilmesi üzerine Türk savaş uçaklarının düzenlediği iki ayrı hava harekatında PKK'ya ait toplam 77 hedef vurulurken 80'den fazla PKK'lı etkisiz hale getirildi. Asos bölgesinde PKK'ya büyük darbe vurulurken Türk savaş uçaklarınının son dönemlerde sınır hattı haricinde ilk kez Kuzey Irak'ta daha içeriye girerek başarılı bir operason gerçekleştirdi.