Atatürk'ün meşhur fotoğrafındaki Remziye Tatlı hayatını kaybetti

Atatürk'ün meşhur fotoğrafındaki Remziye Tatlı hayatını kaybetti

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1937 yılında Adana'yı ziyareti sırasında tanıştığı, ders kitaplarında birlikte çekilen fotoğrafları bulunan 99 yaşındaki Remziye Tatlı hayatını kaybetti.

Adana'da yaşayan, o dönem İsmet Paşa Kız Enstitüsü'nde lise öğrencisi olan Remziye Tatlı Atatürk ile çekildiği fotoğrafı anlatırken söylediği cümle hafızalara kazındı:

“Atatürk sınıfımıza girdi. Hepimiz çok heyecanlandık, ayağa kalktık. ‘Oturun, geleceğin kültürlü anneleri’ dedi. Atatürk çok şık giyinmişti. Bana çok yakın duruyordu. Neredeyse kolu koluma değiyordu ve onun kokusunu hissediyordum.”
12582299-728xauto.webp

Remziye Tatlı kimdir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana’yı ziyaretinde İsmet Paşa Kız Enstitüsü’nde o dönem lise öğrencisi olan ve tarih dersini dinlerken çekilen fotoğrafı ders kitaplarına basılan Remziye Tatlı, 99 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'yı ziyaretinde İsmet Paşa Kız Enstitüsü'nde tarih dersini dinlerken çekilen fotoğraftaki lise öğrencisi Remziye Tatlı, özellikle Adana’da simge isimlerden biri haline gelmişti. Evini, Atatürk fotoğraflarıyla donatan Tatlı, Büyük Önder'i anlatan kitapları okumayı sürdürüyordu.