Avrupa Birliği: 10 ülke Türkiye'deki deprem için seferber oldu

Avrupa Birliği: 10 ülke Türkiye'deki deprem için seferber oldu

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamada Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonrası acil durum ve arama kurtarma ekiplerinin seferber edildiği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Kriz Yönetimi Sorumlusu Janez Lenarčič tarafından yapılan açıklamada ABD’nin 7.8, AFAD ve Kandilli’nin 7.7 olarak belirlediğin Türkiye’de 10 ili, Suriye başta olmak üzere çevre ülkeleri etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremin bölgede 100 yıldan bu yana en güçlü depremlerden olduğu belirtildi.

AB açıklamasında, Sivil Koruma Mekanizması’nın aktive edildiği, arama ve kurtarma ekiplerinin seferber edildiği bildirildi.

TÜRKİYE'YE 10 ÜLKEDEN YARDIM

Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya ve Romanya’dan 10 şehir arama ve kurtarma ekibinin seferber edildiği aktarıldı. Açıklamada İtalya ve Macaristan’ın da Türkiye’ye yardım teklifinde bulunduğu bildirildi.

Avrupa Birliği’nin Copernicus uydu sisteminin de acil durum harita hizmetleri için aktive edildiği aktarıldı.

AB’nin aynı zamanda insani yardım programları yardımıyla Suriye’de depremden etkilenenlere de destek sağlayacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremde 912 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 385 kişinin yaralandığını açıkladı. Erdoğan, enkaz altından da 2 bin 470 kişinin kurtarıldığını belirtti.