'Avrupa bizi kıskanıyor' diyenlere örnek olsun: Fransa'da sağlık çalışanlarına rekor zam

'Avrupa bizi kıskanıyor' diyenlere örnek olsun: Fransa'da sağlık çalışanlarına rekor zam

Sık sık "Avrupa bizi kıskanıyor" diyenlere örnek niteliğinde bir karara imza atıldı. Dünyanın her yerinde koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanları için Fransa'dan güzel bir karar geldi. Hükümet, sağlık çalışanlarının maaşlarına yaklaşık 1426 TL zam yapılacak.

Fransa’da Emmanuel Macron hükümetiyle, çalışma koşullarını protesto eden sağlık çalışanları ve sendikalar arasında yaklaşık yedi haftadır süren müzakereler sonuçlandı.

Hükümet, sağlık çalışanlarına zam için 8 milyar euroluk bütçe ayırmayı kabul etti. Bu, her bir sağlık çalışanının ayda ortalama 183 euro (yaklaşık 1426 TL) zam alacağı anlamına geliyor.

Göreve yeni başlayan Başbakan Jean Castex, anlaşmayı ‘sağlık sistemimiz için tarihi bir an’ diye niteledi. Sağlık çalışanlarının salgınla mücadelesini öven Castex, bu şekilde bu çabayı takdir ettiklerini söyledi.

Fransa’da salgın süresince sağlık çalışanlarına teşekkür etmek ve onları desteklemek adına ‘alkışlı eylemler’ gerçekleştirilmişti. Siyasiler de sıklıkla çabaları için sağlık görevlilerine teşekkür etmişti. Ancak sağlık çalışanları daha iyi ücret talebiyle ülke çapında protestolar düzenlemişti.

Kaynak Yeniçağ: Fransa'da sağlık çalışanlarının maaşlarına 'tarihi' zam yapıldı: Türkiye'ye örnek olsun