AYM 24 Haziran Seçimleri'ni iptal mi edecek? CHP'den flaş açıklama...

AYM 24 Haziran Seçimleri'ni iptal mi edecek? CHP'den flaş açıklama...

Anayasa Mahkemesi'nin 24 Haziran Seçimleri'nin iptal edebileceğine ilişkin CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç açıklama yaptı.

CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü Seçim Yasası maddeleri yarın görüşülecek. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, iktidarın seçimleri AYM'e iptal ettirebileceğini öne sürdü. CHP'den Grup Başkanvekili Engin Özkoç bu iddialara ilişkin açıklamada bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ‘'Biz seçimlerin iptal edilmesini asla istemiyoruz” dedi. Özkoç, Meclis'te yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘'Biz seçimi iptal edin demiyoruz. İptal beklemiyoruz, devam bekliyoruz. Milletin karşısına çıktık, alnımız ak. Alınacak karardan tek beklentimiz var; seçimi güvenli kılmak. Yeter ki seçimlere gölge düşürülmesin. Yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz. Seçim de ertelenebilir, erteleyebilirler. Eğer 3-4 ay sonrasına böyle yapacağız diyorlarsa böyle bir erteleme kararı çıkabilir. Ama seçimi iptal etmek, yok saymak başka bir şeydir. ‘1 ay yasal düzenlemeleri yerine getireceğiz' diyebilirler. Biz seçimleri iptal etmelerini asla ve asla istemiyoruz''

İPTALİ İSTENEN KRİTİK MADDELER

– Aynı binada oturan seçmenlerin, hane bütünlükleri korunup, aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandıklara kaydedilmesi.

– Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi, vali veya il seçim kurulu başkanının talepte bulunması halinde, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınması, sandık ve seçim bölgelerinin birleştirilmesi, seçmen listelerinin karma olarak düzenlenmesi,

– Birlikte yapılan cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulalarının aynı zarfa konulması, seçmenin sandık bölgesine polis çağırabilmesi.

– Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmayan ya da lekeli veya çizik olan zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması.