Bakan Murat Kurum'dan deprem açıklaması: "Valilerimiz, kaymakamlarımız, milletvekillerimiz canla başla, fedakarlıkla çalışıyor"

Bakan Murat Kurum'dan deprem açıklaması: "Valilerimiz, kaymakamlarımız, milletvekillerimiz canla başla, fedakarlıkla çalışıyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremdeki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Bakan Murat Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremin yıktığı 10 ildeki son durumu açıkladı. 

Bakan Kurum, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bin 975'ye, yaralı sayısı ise 38 bin 224'e yükseldiğini duyurdu. Deprem bölgelerinde yıkılan bina sayısı ise 5.775 olarak kayıtlara geçen Kurum şunları söyledi:

"ÇOK BÜYÜK BİR AFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ"
 
"Ülkemiz çok büyük depremler gördü, çok büyük acılar çektik. Deprem ülkesiyiz ama bugün en büyük acılardan birini yaşıyoruz. Ülke olarak her depremde bir beraber olmayı bilen milletiz. Bu afet, 13,5 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren ve bu alanda 1000 km2'lik alanı etkisi altına alan bir deprem hasebiyle çok büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim."

"SÜRECİ BİR FİİL TAKİP EDİYORUZ"

"Depremle birlikte ilk andan itibaren AFAD'ın genel merkezinde sayın cumhurbaşkanımızın da koordinasyonunda tüm illerimize dağılımını gerçekleştirdik ve 10 ilde ekiplerimiz, bakanlarımzın, valilerimizin, milletvekillerimizin koordinasyonunda süreci bir fiil takip ediyoruz. 10 ilimze bu manada 31 valimiz 62 kaymakamımız ve il müdürlerimiz yine milletvekillerimiz görevlendirilmiş canla başla 7 gün 24 saat büyük fedakarlıkla çalışmaktadır."