Bakan'dan ABD ile yaşanan vize ve Gülen krizi ile ilgili açıklama

Bakan'dan ABD ile yaşanan vize ve Gülen krizi ile ilgili açıklama

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül AA Editör Masası'na konuk oldu. ABD ile vize krizi hakkında konuşan Gül, 'Yetkililer tutuklu konsolosluk çalışanları ile görüştü. Artık krizin çabuk çözüleceğini düşünüyorum' dedi.

Gül'ün açıklamasından satır başları:

Ben daha olumlu anlamda seyredilmesi gerektiğini düşünüyorum. ABD heyeti ile görüşmeler olumlu geçti. ABD'nin bazı talepleri karşılandı. Vizelerle ilgili olumlu bir gelişme bekliyoruz. Çözüm konusunda tarih vermek imkansız. Türkiye'deki yargılamalarla ilgili tüm hususlar uluslararası çerçevede yapılmaktadır.

Tutuklu ABD Konsolosluğu çalışanı Metin Topuz

Metin Topuz'un örgütlerle ne ilişkisi olduğu ortaya çıkacak, soruşturma devam ediyor. Şüphe kuvvetli olduğu için tutuklama kararı verilmiştir. Ama kesin şunu- bunu yaptı diyemeyiz, yargılama sonunda göreceğiz onu. Öncelikle bu Türk vatandaşı, ABD'nin üzerine alacağı bir şey yok ki. Eğer suçsuzsa en fazla kendi vatandaşımızı biz koruruz. Mahkeme sonucunda suçsuz olduğu ortaya çıkabilir ama kuvvetli şüpheler olduğu için şu anda tutuklu.

Gülen'in iade talebi

Örgütün lideri Gülen'le alakalı darbe öncesinde de iadesiyle ilgili talep yapılmıştı. ABD ile aramızda yapmış olduğumuz adli yardım anlaşmasına göre Gülen'in iade edilmesi gerekmektedir. ABD'ye, Türkiye'de bulunan biri saldırıda bulunsa Türkiye bu konuda şuna gitmeyecekti; Şuna gidin, kanıt verin demez. Türkiye iade ederdi. Çünkü bu uluslararası hukukun da gerekliliğidir. Ama ABD her türlü belge gönderilmesine rağmen iade hususunda bir gelişme olmamıştır. Ama şu an herhangi bir gelişme yoktur. 5 talepname oldu şimdiye kadar ama neredeyse 100 klasör belgemiz ABD'ye iletildi. 

Müftülere nikah yetkisi yasası

Laikliğe aykırı bir düzenleme değil. CHP üyelerinin yüzde 90'ı bunu ilk yapacaklar olanladır. Kanunların ruhu sosyal hayatın ruhuyla uyum sağlamalıdır. Vatandaşa zorluk çıkarmanın gereği yok, müftüler de kamu görevlileridir. Buna ancak memnun olmak lazım, kayıt dışılığı da ortadan kaldıracaktır, çok yerindedir. CHP'nin bu konuda kullandığı dili şiddetle kınıyorum; bu asla ötekileştirilme değildir. Ben vatandaşlarımızın da bundan memnuniyet duyacağını düşünüyorum.